KE chce współpracować z Ukrainą w sektorach gazu, taniej energii i przemysłu zbrojeniowego
Wykorzystanie przez Unię Europejską ukraińskich magazynów gazu, tania energia z Ukrainy oraz współpraca europejskiego i ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego – z takim przekazem do Kijowa udała się w poniedziałek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Do wizyty dochodzi w związku z trzecią rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę.
Z dokumentu przekazanego przez KE grupie dziennikarzy, w tym European Newsroom, do którego należy PAP, wynika, że Bruksela widzi duże szanse na korzyści wynikające z pogłębienia współpracy energetycznej z Ukrainą. Szefowa KE chce o tym rozmawiać z władzami w Kijowie.
Ukraina posiada ogromne magazyny gazu, z których 80 proc. znajduje się w pobliżu państw członkowskich UE. Magazyny te posiadają certyfikaty zgodności z normami unijnymi, więc zdaniem KE przedsiębiorcy z UE mogą tam tanio przechowywać gaz.
Zdaniem unijnych urzędników, transport tego gazu do UE byłby tani i szybki. Ukraina potrzebuje tylko 16 proc. pojemności swoich magazynów na własne potrzeby i, w opinii KE, mogłaby przechowywać rezerwę strategiczną dla Wspólnoty, co chroniłoby przede wszystkim kraje Europy Środkowej i Wschodniej przed zakłóceniami w dostawach gazu.
Ukraina, zdaniem unijnych urzędników, może stać się też źródłem taniej energii elektrycznej dla UE. Przed rosyjskim atakiem była jej eksporterem do Wspólnoty. W opinii Brukseli, ogromne inwestycje w odnawialne źródła energii oraz naprawa i odbudowa ukraińskiego systemu energetycznego przyniosłyby więc korzyści również państwom UE.
Zdaniem KE, gdyby Ukraina przystąpiła do UE, znacznie wzmocniłoby to potencjał obronny UE.
KE podkreśliła w dokumencie, że przemysł obronny Ukrainy rozwija innowacyjne systemy i rozwiązania oraz testuje je każdego dnia na linii frontu, co przekłada się na postęp technologiczny nieporównywalny z żadnym innym przemysłem. KE uważa, że współpraca UE z ukraińskim przemysłem obronnym będzie ogromnym impulsem dla unijnego bezpieczeństwa, ale także dla wzmocnienia sił zbrojnych i gotowości bojowej państw UE.
W Kijowie zaplanowano na poniedziałek wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ ap/ asa/