OSGE postuluje o uwzględnienie SMR-ów w nowelizacji ustawy o ETS
Modułowe reaktory jądrowe (SMR) należy wskazać wśród celów, na które powinny być przeznaczane środki pieniężne uzyskane z aukcji uprawnień do emisji CO2 - wynika z uwag spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE) do projektu MKiŚ ws. zmian w ustawie o ETS.
"Wśród celów wskazanych w Ustawie, na które powinny być przeznaczane środki pieniężne uzyskane z aukcji uprawnień, należy wprost wskazać rozwój energetyki jądrowej, opartej zarówno na wielkoskalowych jednostkach wytwórczych jak i modułowych reaktorach jądrowych (small modular reactors - SMR)" - napisała OSGE w swoich uwagach do projektu.
Zdaniem spółki "literalna i logiczna" wykładnia obecnego brzmienia przepisu jak również rozwój innych technologii przyczyniających się do przejścia do bezpiecznej i zrównoważonej gospodarki niskoemisyjnej uzasadnia uznanie rozwoju energetyki jądrowej jako jednego z celów, na które mogą być przeznaczane środki uzyskane z aukcji uprawnień.
Pod koniec kwietnia resort klimatu przedstawił do konsultacji projekt zmian ustawie o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw (UC39).
Projekt zakłada m.in., że 100 proc. wpływów ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 ma być przeznaczane na cele związane z ochroną klimatu i adaptacją do zmian klimatu. Dotychczas było to 50 proc.
Chodzi o wdrożenie do polskiego prawa unijnych aktów prawnych wynikających z postanowień unijnego pakietu klimatycznego „Fit for 55”. (PAP Biznes)
jz/ asa/