Prezydent podpisał nowelizację Prawa geologicznego i górniczego
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa geologicznego i górniczego, w której wskazano Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego jako organu odpowiedzialnego za monitorowanie emisji metanu w sektorze energetycznym - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP.
Zgodnie z nowelizacją Prawa geologicznego i górniczego, podpisaną przez prezydenta, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego ma być organem odpowiedzialnym za monitorowanie i egzekwowanie stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1787 z 13 czerwca 2024 r. w sprawie redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) 019/942 czyli tzw. rozporządzenia metanowego. Jak wskazała kancelaria w komunikacie, rozporządzenie to weszło w życie 4 sierpnia 2024 r.
Kancelaria Prezydenta RP przypomniała w komunikacie, że w rozporządzeniu tym są ujęte przepisy dotyczące m.in. dokładności pomiarów, kwantyfikacji, monitorowania, raportowania i weryfikacji emisji metanu w sektorze energetycznym w Unii Europejskiej. W regulacji tej są też przepisy dotyczące redukcji tych emisji, w tym przez prowadzenie badań mających na celu wykrywanie wycieków i naprawę, obowiązki dotyczące przeprowadzania napraw oraz ograniczenia dotyczące uwalniania do atmosfery i spalania gazu (metanu) w pochodni.
Rozporządzenie metanowe ma zastosowanie do poszukiwania i produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego oraz do gromadzenia i przetwarzania gazu ziemnego, odwiertów nieczynnych, odwiertów tymczasowo zaczopowanych oraz odwiertów permanentnie zaczopowanych i opuszczonych, przesyłu i dystrybucji gazu ziemnego, z wyłączeniem systemów pomiarowych w punktach zużycia końcowego oraz części przyłączy między siecią dystrybucyjną a systemem pomiarowym zlokalizowanych na terenach należących do odbiorców końcowych, a także podziemnego składowania i operacji prowadzonych w instalacjach LNG, czynnych podziemnych kopalń węgla i odkrywkowych kopalń węgla, zamkniętych podziemnych kopalń węgla oraz opuszczonych podziemnych kopalń węgla.
W komunikacie KPRP dodała, że rozporządzenie metanowe ma również zastosowanie do emisji metanu występujących poza Unią Europejską – w odniesieniu do ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla wprowadzanych do obrotu w Unii Europejskiej (importowanych z państw trzecich). (PAP)
ab/ mmu/ osz/