Społeczny plan klimatyczny w ciągu kilku tygodni skierowany do konsultacji - Szyszko, MFiPR
W ciągu najbliższych tygodni do kosultacji publicznych będzie skierowany społeczny plan klimatyczny, czyli plan inwestowania środków z funduszu, który ma sfinansować wejście w życie systemu bETS2 - poinformował podczas PRECOP w Katowicach wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
Szyszko zaznaczył, że praca nad społecznym planem klimatycznym to kluczowy proces prowadzony w MFiPR.
"Społeczny plan klimatyczny jest tym planem, który ma zarysować priorytety strategiczne inwestowania pieniędzy z KPO2, jak można powiedzieć potocznie, czyli ze społecznego funduszu klimatycznego, który najprawdopodobnie będzie tym mechanizmem, który pozwoli sfinansować zmianę, którą niesie ze sobą wejście (w życie systemu) ETS2" - powiedział Szyszko.
Zastrzegł jednocześnie, że resort funduszy ma sceptyczne podejście do modelu tego systemu, który jest w tym momencie zaproponowany.
"On jest dalszą częścią realizacji sprawiedliwej transformacji przez niesprawiedliwe społecznie pomysły, jakim jest obciążanie najbiedniejszych proporcjonalnie w największym stopniu za koszty transformacji" - powiedział Szyszko.
"To jest plan, który wykorzysta maksa na wsparcie społeczne transformacji i będzie w modelu polityki spójności skierowany do kosultacji publicznych, myślę, że w ciągu tygodni" - dodał.
Nowy unijny system handlu emisjami ETS2 wiąże się m.in. z wprowadzeniem opłaty od emisji dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych m.in. w budynkach mieszkalnych. Maksymalna stawka miałaby wynieść na początku 45 euro za tonę wyemitowanego CO2.
Polska ma być największym beneficjentem osłonowego Społecznego Funduszu Klimatycznego finansowanego z dochodów z ETS2 z budżetem ok. 50 mld zł.
O potrzebie rewizji tego systemu mówi szefowa MFiPR Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jej zdaniem może on znacząco podnieść koszty gospodarstw domowych używających węgla do celów opałowych. Jedną z opcji korzystnych dla Polski, według niej, byłoby wprowadzenie korytarza cenowego dla ETS2 na co najmniej 10 lat, z dużo mniejszą niż obecnie przewidziana ceną startową za tonę wyemitowanego CO2. (PAP Biznes)
jz/ gor/