W konsultacjach publicznych 3 tys. uwag do KPEiK - MKiŚ

W ramach konsultacji publicznych KPEiK wpłynęło dużo uwag i zastrzeżeń - teraz MKiŚ je analizuje i pracuje nad dokumentem dalej - poinformowała na konferencji KIG wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Przedstawiciel resortu uściślił, że wpłynęło prawie 3 tys. uwag do KPEiK.


"Nasz wstępny Krajowy plan na rzecz energii i klimatu (KPEiK) (...) nie jest idealny, macie państwo bardzo dużo uwag i zastrzeżeń - dostaliśmy je i właśnie je analizujemy, i pracujemy nad nim dalej" - zwróciła się do uczestników konferencji Zielińska.

Jak zaznaczyła, KPEiK do 2030 r. pokazuje dwie ścieżki.

"Jedna ścieżka to jest utrzymywanie +business-as-usual+. To jest ścieżka droższa, ona będzie kosztowała nas więcej, ona wiąże się z wyższymi cenami energii, większymi wyzwaniami i ryzykami" - dodała.

Jak zauważyła, jest też ścieżka, którą proponuje resort klimatu, czyli ścieżka aktywnej transformacji.

"Jedni nazywają to bardziej ambitną ścieżką, inni nie cierpią słowa ambitna i chcą mówić o realistycznych planach, ja patrzę na nią jako na realistyczną ścieżkę, przyspieszenia gospodarczego" - zaznaczyła wiceminister.

Zaznaczyła, że z kompleksowej analizy analityków ministerstwa i KOBiZE, wynika, że scenariusz aktywnej transformacji może wypracować wzrost gospodarczy dwukrotnie szybszy niż średnia europejska prognozowana do końca 2030 r. - powyżej 4 proc. w porównaniu z europejskim 1,7 proc.

14 listopada Komisja Europejska wezwała Polskę i 12 innych krajów UE do pilnego dostarczenia swoich finalnych, zaktualizowanych Krajowych planów na rzecz energii i klimatu (KPEiK). To pierwszy etap procedury KE związanej z naruszeniem unijnego prawa.

W październiku resort klimatu skierował do oficjalnych konsultacji publicznych scenariusz aktywnej transformacji KPEiK do 2030 r., czyli tzw. ambitny scenariusz. Trwały one do połowy listopada.

Jak informowała wówczas wiceminister klimatu Urszula Zielińska, na końcu konsultacji zostanie wyłoniony wiodący scenariusz KPEiK - bazowy lub aktywnej transformacji. Jak dodała, ambicja jest taka, żeby rząd przyjął dokument na przełomie roku i wtedy zostanie on przesłany Brukseli.

Wstępny, tzw. bazowy scenariusz (WEM) został przesłany Brukseli w marcu.

Krajowe zużycie węgla kamiennego energetycznego w 2030 r. ma, według tzw. ambitnego scenariusza KPEiK, nie przekroczyć 22,5 mln ton i jest to o 7,5 mln ton węgla mniej niż przewidywał scenariusz bazowy. W 2023 r. polskie kopalnie wydobyły ok. 49 mln ton węgla kamiennego.

Ponadto tzw. ambitny scenariusz przewiduje 32,6 proc. udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto, a bazowy 29,8 proc. (PAP Biznes)

jz/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5221 -0,62%
1 EUR 4,2587 -0,24%
1 GBP 5,0318 -0,49%
100 JPY 2,6438 -0,69%
1 USD 4,1321 -0,34%