GPW Benchmark opublikował benchmark statement indeksu i rodziny indeksów składanych POLSTR

GPW Benchmark opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenia dot. wskaźnika referencyjnego (benchmark statement) dla indeksu POLSTR oraz rodziny indeksów składanych POLSTR. To kolejny formalny etap reformy wskaźników referencyjnych w Polsce.


Benchmark statement stanowi podsumowanie najważniejszych elementów metodologii służącej opracowywaniu indeksów POLSTR oraz najważniejszych procedur z tym związanych. Publikacja oświadczenia jest wymagana przez unijne rozporządzenie o wskaźnikach referencyjnych (BMR).

GPW Benchmark, administrator wskaźników referencyjnych stopy procentowej w Polsce, rozpoczęła od 2 czerwca opracowywanie i publikację Indeksu Stopy Procentowej POLSTR oraz indeksów z Rodziny Indeksów Składanych POLSTR, czyli POLSTR 1M, POLSTR 3M , POLSTR 6M oraz POLSTR Indeks Jednopodstawowy (skumulowana wartość inwestycji oprocentowanej wg POLSTR).

POLSTR został wybrany przez sektor finansowy we współpracy z instytucjami bezpieczeństwa finansowego, zrzeszonych w Komitecie Sterującym Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników (KS NGR), jako docelowy wskaźnik referencyjny stopy procentowej, który ma zastąpić wskaźnik referencyjny WIBOR w sytuacji zaprzestania jego opracowywania.

POLSTR przedstawia średni poziom stopy procentowej ważonej wolumenem transakcji depozytowych w złotych zawartych na termin zapadalności O/N na hurtowym rynku pieniężnym.

POLSTR jest indeksem typu Risk Free Rate (RFR), bliskim stopie wolnej od ryzyka. Jego podstawą jest hurtowy rynek pieniężny, definiowany jako rynek depozytów niezabezpieczonych składanych przez instytucje kredytowe oraz instytucje finansowe. Wartość indeksu ustalana i publikowana jest w kolejnym dniu roboczym po dacie zawarcia transakcji stanowiących dane wejściowe. POLSTR ma charakter indeksu "patrzącego wstecz", co oznacza, że stopniowo uwzględnia zmieniającą się rzeczywistość ekonomiczną, w tym zmiany poziomu stóp procentowych NBP.

Indeksy składane POLSTR odzwierciedlają stopę procentową skalkulowaną zgodnie z metodą procentu składanego, powstającą poprzez złożenie jednodniowych stóp procentowych wyrażonych przez wartości POLSTR w określonym terminie zapadalności predefiniowanym wstecz.

W momencie publikacji benchmark statement indeksy POLSTR nie są jeszcze stosowane przez podmioty rynku finansowego, co oznacza, że nie stanowią wskaźników referencyjnych w rozumieniu rozporządzenia BMR.

Prezes Związku Banków Polskich, a zarazem przewodniczący KS NGR, poinformował na początku czerwca PAP Biznes, że pierwsze zastosowanie POLSTR w instrumentach finansowych, dzięki czemu stanie się on oficjalnie wskaźnikiem referencyjnym, nastąpi znacznie wcześniej niż w ramach planowanej na koniec 2025 r. emisji obligacji skarbowych i nie będzie to produkt skierowany do konsumenta. (PAP Biznes)

tus/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5264 -0,08%
1 EUR 4,2412 -0,04%
1 GBP 4,9619 -0,27%
100 JPY 2,4986 -0,47%
1 USD 3,6161 -0,13%