GPW Benchmark wprowadziła depozyty ZUS, FUS, FRD i FEP do analiz ws. wskaźników referencyjnych
Wprowadzenie depozytów ZUS, FUS, FRD i FEP do analiz ws. wskaźników referencyjnych zostało dokonane ze względu na ich wpływ na wolumen przepływów O/N z tego segmentu oraz na płynność w sektorze - podano w dokumencie konsultacyjnym GPW Benchmark ws. przeglądu wskaźników.
"W zakresie depozytów niezabezpieczonych, za rekomendacją Komitetu Nadzorczego WSP oraz za zgodą Komitetu Sterującego NGR do analiz włączono segment 3.1.9, czyli tzw. instytucje publiczne. Na zbiór 3.1.9 składają się depozyty niezabezpieczone o oprocentowaniu stałym zawarte z czterema podmiotami tj. z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Funduszem Ubezpieczeń Społecznych, Funduszem Rezerwy Demograficznej oraz Funduszem Emerytur Pomostowych (...)" - napisano.
Ww. depozyty uwzględniono w analizie indeksów alternatywnych o roboczej nazwie WIRON+ i WIRF+.
Istotnym elementem wpływającym na decyzję o przyjęciu tego segmentu do rozważań był wolumen jednodniowych przepływów z tego segmentu rynku pieniężnego oraz fakt, że ten zasób transakcji ma znaczący wpływ na poziom płynności w sektorze.
Jak podaje GPW Benchmark znajduje to odzwierciedlenie w polityce cenowej krajowych banków i zasadach alokacji tzw. nadpłynności sektora bankowego.
W rozważaniach wzięto pod uwagę fakt, że środki pieniężne lokowane przez ww. instytucje to środki stanowiące część krajowego systemu emerytalnego.
"Elementem systemu emerytalnego są również środki pozostające w OFE oraz środki w PPK, które przecież wchodzą w zakres danych wejściowych do opracowywanych przez Administratora wskaźników referencyjnych poprzez ich kwalifikację do zbioru transakcji zawieranych przez instytucje finansowe (...). W przypadku zmiany struktury systemu emerytalnego środki, które obecnie kwalifikowane są do zbioru (...) tzw. instytucji publicznych, mogłyby stanowić np. depozyty sektora instytucji finansowych. W związku z powyższym zaproponowano poddać ocenie także wersje indeksów uwzględniające ten segment" - dodano.
GPW Benchmark przedstawił do konsultacji, w ramach przeglądu reformy wskaźników referencyjnych, 5 alternatywnych indeksów stopy procentowej: WIRON, WIRF, WRR oraz indeksy o roboczych nazwach WIRON+ i WIRF+. Wybrany w konsultacjach indeks ma zastąpić docelowo wskaźniki WIBOR/WIBID.
W marcu Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) rozpoczął proces przeglądu i oceny alternatywnych indeksów stopy procentowej mogących zastąpić w przyszłości wskaźnik referencyjny WIBOR. Dokument konsultacyjny został opracowany przez GPW Benchmark i zaakceptowany przez KS NGR.
Jesienią 2023 r. KS NGR przesunęła horyzont zakończenia reformy wskaźników do końca 2027 r. z 2025 r. (PAP Biznes)
tus/ gor/