Modele wczesnego ostrzegania wskazują na spadek ryzyka cyklicznego - KSF-M
Modele wczesnego ostrzegania wskazują na spadek ryzyka cyklicznego - podano w materiałach z czerwcowego posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej ds. nadzoru makro (KSF-M) .
"Model wczesnego ostrzegania wskazuje na spadek ryzyka cyklicznego. Natężenie ryzyka cyklicznego implikuje, poziom bufora w wysokości 0,75 proc.. Tym samym brak jest przesłanek do podnoszenia poziomu bufora antycyklicznego powyżej przyjętego poziomu nBA (docelowo na poziomie 2 proc., z przejściowym etapem na poziomie 1 proc.)" - napisano.
W materiale napisano, że akcja kredytowa odbudowuje się, jednakże jej tempo jest umiarkowane i nie zagraża stabilności finansowej. Analiza szeregu dodatkowych wskaźników wspiera wniosek o braku zasadności podnoszenia poziomu bufora ponad poziom określony przez nBA.
W materiale oceniono, że dwoma najistotniejszymi czynnikami, które oddziaływały w kierunku spadku ryzyka cyklicznego w ostatnim kwartale były: wzrost wyceny ryzyka na globalnym rynku finansowym oraz zmiana wskaźników rynku nieruchomości.
"Wzrost wyceny ryzyka na globalnym rynku finansowym odczytywany jest jako sygnał o zmniejszeniu zagrożenia narastania nierównowag z tytułu jego zaniżonej wyceny" - napisano.
Z kolei w ostatnim kwartale nastąpiło wyhamowanie dynamiki cen nieruchomości ze szczególnym uwzględnieniem spadku ich cen w relacji do przeciętnego wynagrodzenia.
KSF podaje, że najistotniejszym czynnikiem, który oddziaływał w kierunku wzrostu ryzyka cyklicznego w ostatnim kwartale był udział sektora finansowego w wartości dodanej.
"Wzrost tego wskaźnika, w szczególności nagły, mógłby wskazywać na nadmierne podejmowanie ryzyka przez podmioty finansowe. Jednakże, obserwowana sytuacja nie nosi znamion nagłych zmian, które mogłyby wskazywać na narastanie ryzyka cyklicznego" - napisano. (PAP Biznes)
map/ gor/