Sąd UE podtrzymał decyzję Komisji Europejskiej w sporze z bankiem Credit Suisse
Sąd UE, niższa instancja Trybunału Sprawiedliwości UE, uznał w środę, że Komisja Europejska miała rację stwierdzając udział banku Credit Suisse w kartelu na rynku walutowym. Obniżył jednak nałożoną przez KE grzywnę na ten bank z 83 mln do 29 mln euro.
Skargę do TSUE skierował szwajcarski bank UBS, który przejął Credit Suisse w 2023 r. UBS domagał się unieważnienia postanowienia z 2021 r., w którym KE uznała, że Credit Suisse wraz z czterema innymi bankami: UBS, Barclays, RBS i HSBC stworzyli kartel na rynku walutowym.
Niezgodna z unijnymi zasadami praktyka miała polegać na wymianie danych przez traderów pracujących dla różnych banków na czacie zwanym „Sterling Lads” w latach 2011-2012. Umożliwiło to traderom kupowanie i sprzedaż walut na bardziej pewnych warunkach i ograniczyło niepewność pięciu banków w tym sektorze. W ocenie KE było jednak niezgodne z zasadami UE, bo zaburzyło konkurencję w sektorze transakcji kasowych na rynku walutowym.
Łącznie KE nałożyła na pięć banków karę w wysokości 344 mln euro. Największą grzywnę - 83 mln euro - miał zapłacić Credit Suisse, który w odróżnieniu od czterech pozostałych banków nie współpracował z KE w toku postępowania.
Sąd UE w środę potwierdził decyzję KE dotyczącą udziału Credit Suisse w kartelu. Doszedł jednak do wniosku, że KE błędnie wyliczyła grzywnę dla banku i zmniejszył jej wysokość do 29 mln euro.
Orzeczenie nie jest prawomocne, UBS jako prawny następca Credit Suisse może odwołać się od wyroku Sądu UE.
Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)
mce/ ap/ gor/