W dłuższym terminie do rozważenia dywersyfikacja alokacji aktywów emerytalnych - raport PFR

Wg danych OECD, 90 proc. aktywów emerytalnych w Polsce na koniec 2023 r. było zainwestowanych w akcje, więc w dłuższym horyzoncie można rozważyć dywersyfikację alokacji, wobec trendu w tym kierunku na świecie - wynika z raportu Polskiego Funduszu Rozwoju o polityce inwestycyjnej aktywów emerytalnych.


Zgodnie z danymi OECD 90,0 proc. aktywów emerytalnych w Polsce na koniec 2023 r. zainwestowanych zostało w akcje. Był to najwyższy wynik spośród wszystkich krajów OECD, znacznie większy nawet niż w drugiej na liście Litwie (70,2 proc.) czy Estonii (67,3 proc.).

W obligacjach ulokowano w Polsce 7,1 proc. aktywów emerytalnych, a w gotówce i depozytach 2,2 proc. W pozycji pozostałe ulokowano 0,7 proc. aktywów emerytalnych, a w programach zbiorowego inwestowania (które nie inwestowały w akcje, obligacje czy gotówkę) nic.

"Alokacja większości aktywów w akcjach pozwoliła polskim programom emerytalnym wypracować najwyższą realną stopę zwrotu (+22,3 proc.) spośród wszystkich krajów OECD. Zależność od jednego rodzaju aktywów może być korzystna w krótkiej perspektywie. W dłuższym horyzoncie czasowym można rozważyć alokację aktywów w innych kategoriach inwestycyjnych" - napisano.

Wg raportu i danych OECD, aktywa w systemach emerytalnych zabezpieczonych aktywami, wyrażone jako proc. PKB, wyniosły w Polsce na koniec 2023 r. 8,2 proc., co było jednym z niższych wyników wśród krajów OECD.

Najlepszy wynik odnotowano w Danii, gdzie prywatne aktywa emerytalne stanowiły około 198 proc. tamtejszego PKB. Na kolejnych miejscach znalazła się Islandia (181,8 proc. PKB), Szwajcaria (159,8 proc.), Holandia (147,1 proc.) i Kanada (145,5 proc.).

Jak podano w opracowaniu PFR w ujęciu globalnym odsetek funduszy emerytalnych inwestujących w infrastrukturę wzrósł z 12 proc. w 2007 r. do 48,5 proc. w 2018 r.

"Aktywa funduszy emerytalnych zyskują na znaczeniu jako element wspierający gospodarkę kraju. W Japonii aktywa funduszy emerytalnych mają posłużyć do zmniejszania luki kapitałowej i finansowania start-up’ów, co ma także przełożyć się na większą stopę zwrotu aktywów. W Niemczech aktywa służą do finansowania projektów infrastrukturalnych i z zakresu nieruchomości" - napisano.

"W Wielkiej Brytanii powstał wehikuł inwestycyjny, którego celem ma być mobilizacja aktywów funduszy emerytalnych do inwestycji w innowacyjne przedsiębiorstwa i projekty ESG. W Polsce aktywa PPK odpowiadają za 2 proc. akcji w wolnym obrocie GPW, dodatkowo ich udział szybko rośnie" - dodano. (PAP Biznes)

tus/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6086 -0,50%
1 EUR 4,2809 -0,11%
1 GBP 4,9949 -0,11%
100 JPY 2,6512 0,11%
1 USD 3,7677 -0,06%