Wyniki badania „ETF w portfelu” 2025 (MediaRoom)

1.png

Fundusze ETF zdobywają coraz większą popularność na świecie, a ich znaczenie rośnie także w Polsce. Badanie „ETF w portfelu”, przeprowadzone przez stockbroker.pl pod merytorycznym nadzorem dr hab. Katarzyny Sekścińskiej, dostarcza szczegółowych danych na temat postaw i zachowań polskich inwestorów wobec ETF-ów. Prezentacja z wynikami badania jest dostępna bezpłatnie na stronie stockbroker.pl, a poniżej kluczowe spostrzeżenia.

Inwestujący w ETF to przede wszystkim mężczyźni w średnim wieku, z wyższym wykształceniem, mieszkający w dużych miastach. Większość z nich ocenia swoją wiedzę o ETF-ach jako umiarkowaną i aktywnie ją poszerza. Najczęstszymi źródłami informacji są blogi finansowe, YouTube i wyszukiwarki ETF.

Sięgający po ETF-y postrzegają je przede wszystkim jako narzędzie dywersyfikacji - zyskowne, tanie i proste. Problematyczne bywa dla nich rozliczanie podatków i wybór odpowiedniego funduszu. ETF najczęściej jest niejedynym nabywanym instrumentem. Przeważnie są one częścią zróżnicowanego portfela, w skład którego wchodzą obligacje skarbowe, akcje spółek z GPW lub rynków zagranicznych, metale szlachetne, kryptowaluty czy nieruchomości.

Dla porównania, osoby nieinwestujące w ETF mają podobny profil demograficzny jak ci, którzy w nie inwestują. Najczęściej lokują swoje pieniądze w detaliczne obligacje skarbowe, akcje na GPW i nieruchomości. Posiadają jedynie podstawową wiedzę o ETF-ach i aktywnie jej nie poszerzają. Mają do nich pozytywny stosunek, ale czują że brakuje im wiedzy.

„Inwestowanie pasywne w ETF stało się obecnie jednym z kluczowych trendów kształtujących nasz rynek kapitałowy. Jestem głęboko przekonany, że stanowi to wielką szansę na powszechne zaangażowanie Polaków na rynku kapitałowym” - wskazuje Sebastian Zadora, dyrektor Wydziału Sprzedaży Instrumentów Finansowych w DM BOŚ.

Większość inwestujących w ETF lokuje nowe środki regularnie, najczęściej raz w miesiącu lub kwartalnie. ETF-y są często pierwszym instrumentem na „inwestorskiej drodze”, ale wiele osób wcześniej inwestowało w akcje na GPW, jednostki funduszy inwestycyjnych lub obligacje skarbowe. Głównymi celami inwestycyjnymi są emerytura, dywersyfikacja i ochrona przed inflacją, a deklarowany horyzont czasowy przeciętnie wynosi 20 lat.

„Badanie wskazuje na bardzo pozytywne trendy wśród polskich inwestorów. Fundusze najczęściej wykorzystywane są do dywersyfikacji portfela, co w połączeniu z chęcią inwestorów do łączenia inwestowania pasywnego i aktywnego stanowi bardzo pozytywny sygnał” - mówi Tymoteusz Turski, analityk rynku akcji w XTB.

Aż 43% osób inwestuje w ETF pasywnie. Jednak jeszcze więcej łączy podejście pasywne z aktywnym. Przeciętna wartość portfela ETF wynosi 50 000 zł i przeciętnie składa się on z 3 pozycji. Dominują fundusze akcyjne, a następnie obligacyjne i surowcowe. Inwestorzy najczęściej wybierają konta IKE i IKZE, w drugiej kolejności sięgają po rachunek „zwykły” u brokera polskiego, a w trzeciej u zagranicznego.

„Rezultat badania jest zgodny z tendencjami, które obserwujemy wśród naszych klientów z Polski. Lekko zaskoczył mnie fakt, że pomimo inwestowania głównie w ETF-y zagraniczne, znacząco częściej wybieramy >>zwykły

Źródło informacji: stockbroker.pl

UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5938 -0,10%
1 EUR 4,2874 0,12%
1 GBP 4,9970 -0,03%
100 JPY 2,6543 0,34%
1 USD 3,7366 -0,78%

Powiązane