Analitycy oczekują kolejnej obniżki stóp proc. EBC w grudniu (opinia)

pap_20221112_041.jpg

Po obniżeniu stóp proc. o 25 pb. przez EBC w czwartek, kolejnej obniżki stóp procentowych ze strony banku centralnego strefy euro można spodziewać się w grudniu - oceniają analitycy.


„Czwartkowa obniżka stóp procentowych o 25 pb. przez EBC była powszechnie oczekiwana przez uczestników rynku. Biorąc pod uwagę ograniczoną ilość publikacji danych ekonomicznych przed październikowym posiedzeniem, nie przewidujemy kolejnej obniżki do grudnia, chyba że nastąpi znaczne pogorszenie regionalnego lub globalnego wzrostu PKB” – powiedział Gurpreet Garewal, strateg ds. dochodu stałego w Goldman Sachs Asset Management

„Patrząc dalej w przyszłość, szybki cykl łagodzenia w kierunku niższej stopy docelowej może nastąpić wcześniej niż sugerują obecne ceny rynkowe. Latem turystyka, wydarzenia sportowe i koncerty zwiększyły aktywność i inflację w sektorze usług, ale oczekuje się, że oba te czynniki osłabną wraz ze zmianą pór roku. Spowolnienie wzrostu płac może spowolnić inflację w sektorze usług, co w połączeniu ze wzrostem ryzyka spadkowego dla wzrostu PKB może skłonić decydentów EBC do przyspieszenia tempa normalizacji w polityce monetarnej w 2025 r. w porównaniu z kwartalnym tempem przyjętym w 2024 r.” – dodał.

Rynki pieniężne obecnie oceniają szanse na październikową obniżkę stopy depozytowej o 25 pb. na 20 proc., co oznacza spadek z około 40 proc. szacowanych na początku tego tygodnia. Agencja Bloomberga podała w czwartek, powołując się na źródła, że drzwi do obniżki w październiku nie są całkowicie zamknięte, ale jest to mało prawdopodobny scenariusz.

„Rada Prezesów EBC prawdopodobnie oprze się presji, aby ponownie obniżyć stopy w październiku i zaczeka do grudnia, aby ciąć, kiedy będzie miała więcej danych na temat presji cenowej” — powiedział David Powell, starszy ekonomista Bloomberg Economics ds. strefy euro.

„Przewidujemy, że EBC będzie obniżać stopy procentowe ostrożnie, biorąc pod uwagę fakt, że inflacja w sektorze usług, które stanowią największą część koszyka konsumenckiego, wynosi ponad 4 proc., a krótkoterminowa dynamika faktycznie wskazuje na wzrost inflacji w tym sektorze” – powiedział Charles Seville, starszy dyrektor zespołu ekonomicznego Fitch Ratings.

Analitycy wskazują, że perspektywy gospodarcze dla strefy euro obarczone są dużą dozą niepewności.

„Patrząc w przyszłość, ścieżka dla stóp procentowych pozostaje niepewna. Chociaż w Radzie Prezesów panuje powszechna zgoda co do tego, że restrykcyjność polityki monetarnej powinna zostać złagodzona, nadal istnieją rozbieżne poglądy na temat tempa cięć” — powiedziała Yael Selfin, główna ekonomistka w KPMG w Wielkiej Brytanii.

„Decydenci EBC ponownie zobowiązali się do stosowania podejścia zależnego od danych i podejmowania decyzji od spotkania do spotkania, nie zobowiązując się jednocześnie do żadnej konkretnej ścieżki polityki monetarnej. Rozwój dynamiki inflacji, w szczególności presja cenowa, pozostaje kluczowym czynnikiem decydującym o czasie następnej obniżki stóp procentowych” — powiedział Michael Brown, starszy strateg ds. badań w Pepperstone.

W ocenie analityków EBC nie będzie rezygnował z elastyczności przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki monetarnej.

„Lagarde unikała określenia ścieżki dla polityki monetarnej, a ponieważ instytucja we Frankfurcie rewiduje swoje prognozy inflacji bazowej na 2024 r. w górę, a oczekiwania dotyczące wzrostu PKB w dół, nie spodziewamy się wkrótce jasności. Zależność od danych pozostaje kluczowa” — powiedział Kevin Thozet, członek komitetu inwestycyjnego w Carmignac.

„Lagarde w pewnym sensie dostarczyła to, czego oczekiwano od EBC. Ogólnie rzecz biorąc, rynek ma pewien apetyt na ryzyko, więc wykupuje waluty, które wcześniej sprzedał” — powiedział Steve Englander, szef ds. globalnych badań walutowych w Standard Chartered w Nowym Jorku.

Niektórzy analitycy wskazują na osłabienie aktywności gospodarczej w Niemczech jako jeden z czynników ryzyka dla perspektyw.

„Perspektywy gosp. stają się coraz bardziej stagflacyjne. Biorąc pod uwagę ostatnie dane z Niemiec, ryzyka dla wzrostu PKB jest nadal wyraźnie spadkowe” — powiedział Geoffrey Yu, starszy strateg w BNY.

„Przewidujemy możliwość dalszej korekty rentowności obligacji skarbowych Niemiec w nadchodzących tygodniach, jeśli dane potwierdzą scenariusz stopniowego łagodzenia polityki pieniężnej przez EBC” – podali w raporcie analitycy Unicredit.

Podczas posiedzenia 11-12 września Rada Prezesów EBC obniżyła stopę depozytową o 25 pb. do 3,5 proc., a stopy kredytu i podstawowych operacji refinansujących o 60 pb. do 3,9 i 3,65 proc. odpowiednio. Podczas poprzedniego posiedzenia EBC pozostawił stopy proc. bez zmian, a w czerwcu obniżył stopy proc. o 25 pb.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się 16-17 października. (PAP Biznes)

kkr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5447 -0,59%
1 EUR 4,2718 -0,34%
1 GBP 4,9992 -0,50%
100 JPY 2,6351 -0,58%
1 USD 3,7551 -0,70%