Profil:
Bank Gospodarstwa KrajowegoBGK będzie bankiem rozwojowym na arenie międzynarodowej - MF
Trwałe wpisanie BGK do grona podmiotów zaangażowanych we współpracę rozwojową poza terytorium UE oraz utworzenie w nim Finansowego Instrumentu Współpracy Rozwojowej umożliwi BGK funkcjonowanie jako bank rozwojowy na arenie międzynarodowej - napisał MF w OSR do projektu nowelizacji ustawy o współpracy rozwojowej.
"Potrzeba włączenia się Polski w międzynarodową pomoc dla Ukrainy z wykorzystaniem środków oferowanych przez Komisję Europejską oraz inne podmioty zagraniczne, wymusza podjęcie pilnych działań mających na celu stworzenie w Polsce instytucji finansowej działającej w obszarze współpracy rozwojowej" - uzasadnił projekt resort finansów.
Dodał, że Polska, jako państwo członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podjęła szereg zobowiązań dot. zwiększenia aktywności na arenie międzynarodowej na rzecz redukcji ubóstwa i zwiększania pomocy rozwojowej.
"Możliwość oferowania przez Polską instrumentów współpracy rozwojowej z wykorzystaniem własnej finansowej instytucji rozwoju znacząco przyczyni się do realizacji tych zobowiązań" - podkreślił MF w OSR do projektu.
"Trwałe wpisanie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) do grona podmiotów zaangażowanych we współpracę rozwojową poza terytorium UE oraz utworzenie w BGK Finansowego Instrumentu Współpracy Rozwojowej (FIWR), ma na celu stworzenie systemowego rozwiązania umożliwiającego BGK funkcjonowanie jako bank rozwojowy na arenie międzynarodowej" - dodał.
Resort finansów podkreślił, że proponowane zmiany wzorowane są na modelu działań innych instytucji rozwoju z państw UE, które skutecznie łączą finansowanie rozwoju gospodarek państw rozwijających się ze wsparciem rodzimego biznesu.
"Zmiany zwiększą wachlarz oraz atrakcyjność instrumentów wsparcia polskiego biznesu na rynkach trzecich o podwyższonym profilu ryzyka" - podsumowano.
Konsultacje projektu mają potrwać do 18 grudnia.
W piśmie konsultacyjnym MF podkreślił, że zmiana ustawodawcza jest niezbędna w trybie pilnym z uwagi na ustalone już terminy w ramach unijnego programu Instrumentu na rzecz Ukrainy (Ukraine Facility).
"Głównym celem zmiany ustawowej jest wsparcie polskich podmiotów, które planują korzystanie ze środków w ramach tego programu unijnego" - uzasadniło ministerstwo w piśmie. (PAP Biznes)
jz/ ana/