Cła USA na UE obniżą poziom PKB strefy euro o skumulowane 1,2 proc. do końca '26 – Goldman Sachs (opinia)

Ekonomiści Goldman Sachs szacują, że wprowadzenie 30-proc. ceł USA na import z Unii Europejskiej od 1 sierpnia może doprowadzić do obniżenia poziomu PKB strefy euro o 1,2 proc.

euro.jpg

„Biorąc pod uwagę konstruktywny ton ostatnich negocjacji handlowych UE-USA, zapowiedź prezydenta Trumpa o nałożeniu 30-proc. cła na eksport z UE do USA od 1 sierpnia była zaskoczeniem i ponownie rozbudziła obawy dotyczące perspektyw dla wzrostu PKB strefy euro. Proponowana wzajemna stawka celna w wysokości 30 proc., w połączeniu z obowiązującymi cłami sektorowymi na stal/aluminium i samochody, a także nasze oczekiwania dotyczące ceł od towarów krytycznych, spowodowałyby wzrost efektywnej stawki celnej USA w stosunku do UE o 26 pp. (w porównaniu z 8,5 pp. obowiązującymi dotychczas)” – podano w raporcie.

„Szacujemy, że ta podwyżka, jeśli zostanie wdrożona i utrzymana, obniżyłaby PKB strefy euro łącznie o 1,2 proc. do końca 2026 r., a większość strat dopiero może nastąpić. UE prawdopodobnie odpowie stopniowym wprowadzeniem szeroko zakrojonych 30-proc. ceł, począwszy od dnia wprowadzenia nowych ceł w USA, co zwiększa ryzyko dalszej eskalacji” – dodano.

W ocenie analityków Goldman Sachs nadal możliwe jest osiągnięcie porozumienia ws. ram przyszłej wymiany handlowej.

„Mimo to, groźba prezydenta Trumpa może być równie dobrze taktyką negocjacyjną i na razie podtrzymujemy naszą tezę bazową, że możliwe jest osiągnięcie tzw. porozumienia ramowego w sprawie utrzymania obecnych stawek celnych, w tym 10 proc. na wszystkie towary oraz 25 proc. na stal, aluminium i samochody. Nadal jednak spodziewamy się, że USA nałożą 25-proc. cło na kluczowe towary eksportowe (w tym produkty farmaceutyczne), co podniosłoby efektywną stawkę celną USA w stosunku do UE do 16 pp.” – wskazywali analitycy Goldman Sachs.

„Nasze szacunki wskazują na całkowity spadek poziomu PKB strefy euro związanego z handlem o 0,6 proc. w scenariuszu bazowym, biorąc pod uwagę, że negatywne skutki podwyższonej niepewności w polityce handlowej wydają się mniejsze niż oczekiwano. Chociaż dane dotyczące aktywności w sektorze wytwórczym jak dotąd utrzymują się na poziomie lepszym niż oczekiwano, w dużej mierze odzwierciedlają one wczesne skutki oddziaływania ceł, które prawdopodobnie ustąpią w II kwartale (w naszym modelu pozostają bez zmian). W połączeniu z trwającą aprecjacją euro, przewidujemy niewielki wzrost PKB w drugiej połowie roku (0 proc. w III kw. i 0,1 proc. w IV kw.), co sprawia, że nasza prognoza na resztę roku jest niższa od konsensusu” – dodali.

Według Goldman Sachs obecnie nastawienie EBC ws. polityki monetarnej wydaje się właściwe, a stopy proc. mogą pozostać bez zmian, jeśli porozumienie handlowe zostanie osiągnięte.

„W obliczu inflacji bliskiej docelowemu poziomowi oraz zbliżającej się ekspansji fiskalnej Niemiec, Europejski Bank Centralny na razie wydaje się akceptować swoją zasadniczo neutralną postawę w polityce pieniężnej i powszechnie oczekuje się, że utrzyma stopy procentowe po lipcowym posiedzeniu” – napisano w publikacji.

„Biorąc jednak pod uwagę ponowne nasilenie tarć handlowych między UE a USA, naszą prognozę słabszego wzrostu gospodarczego w krótkim okresie (w kraju i za granicą) oraz stłumioną inflację, podtrzymujemy naszą prognozę ostatecznej obniżki stopy depozytowej do 1,75 proc. we wrześniu. Chociaż Rada Prezesów EBC może utrzymać tę stopę na poziomie 2 proc. w przypadku osiągnięcia korzystnego porozumienia handlowego, spodziewamy się, że przedstawiciele EBC obniżą je jeszcze bardziej, niż zakładaliśmy w scenariuszu bazowym, przy czym reguły Taylora zakładają dodatkowe łagodzenie polityki pieniężnej o 20–40 pb. W rezultacie nasza prognoza dla stóp procentowych, skorygowana o prawdopodobieństwo, pozostaje nieznacznie poniżej wycen rynkowych” – dodano.

Według Sharon Bell, starszej strateg ds. akcji w Goldman Sachs, w ostatnich tygodniach rynki zachowywały się nieco optymistycznie, a inwestorzy spodziewali się uzgodnienia pewnego rodzaju ram handlowych między USA i UE, które jednak jeszcze nie zostały uzgodnione.

„Rynek jest być może nieco zbyt zadowolony z siebie wobec ryzyka związanego z negocjacjami w najbliższej przyszłości” – powiedziała Bell.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w sobotę na swojej platformie społecznościowej Truth Social, że 1 sierpnia nałoży 30-proc. cła na dobra importowane z Unii Europejskiej i Meksyku.

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz ocenił w niedzielę, że 30-procentowe cła USA uderzyłyby w serce niemieckiego przemysłu eksportowego.

Merz podał, że przeprowadził konsultacje w sprawie taryf z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, szefową KE Ursulą von der Leyen i prezydentem Donaldem Trumpem.

Unijny komisarz ds. handlu Marosz Szefczovicz poinformował w poniedziałek w Brukseli, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone zbliżają się do korzystnego dla obu stron wyniku rozmów handlowych.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w niedzielę, że Unia Europejska przedłuży zawieszenie środków odwetowych wobec Stanów Zjednoczonych do początku sierpnia. Pierwotnie miały one wejść w życie w nocy z poniedziałku na wtorek.

Chodzi o 25-proc. cła na amerykańskie towary importowane do UE o łącznej wartości 21 mld euro. Na liście znalazły się m.in. produkty rolne, takie jak drób, owoce, orzechy i soja, a także motocykle i jachty. Środki te ogłoszono – i jednocześnie zawieszono – w kwietniu w odpowiedzi na amerykańskie taryfy celne w wysokości 25 proc. na stal i aluminium.

Już w maju Komisja Europejska zaprezentowała wstępną listę amerykańskich produktów o łącznej wartości 95 mld euro, które mogłyby zostać objęte dodatkowymi unijnymi cłami. (PAP Biznes)

kek/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5760 0,14%
1 EUR 4,2614 0,12%
1 GBP 4,9151 -0,33%
100 JPY 2,4758 -0,12%
1 USD 3,6475 0,12%