CPI powyżej celu w '25 i '26, od 2027 roku inflacja trwale w paśmie wahań - MF
CPI będzie powyżej celu w 2025 i 2026 roku, od 2027 roku inflacja trwale w paśmie wahań - ocenił MF w dokumencie "Wieloletnie Założenia Makroekonomiczne na lata 2025-2029".
Średnioroczna dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2025 r. wyniesie 4,5 proc.
MF ocenia, że w kolejnych kwartałach spodziewany jest stopniowy spadek inflacji, wynikający z mniejszej dynamiki kosztów pracy oraz stopniowego spadku inflacji bazowej.
"Do utrzymania się inflacji powyżej celu NBP przyczynią się ceny energii, w szczególności ceny gazu dla gospodarstw domowych, które od 1 stycznia 2025 r. wzrosły o 6 proc. Ceny energii dla odbiorców indywidualnych nie ulegną zmianie ze względu na rozwój cen surowców na rynkach światowych. W związku z tym nie będzie potrzeby przedłużania tarcz. Dodatkowym czynnikiem oddziałującym na wzrost inflacji w br. jest wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe" - napisano.
Dodano, że w przyszłym roku inflacja konsumencka wyniesie średnio 3,8 proc.
"Głównymi czynnikami, które będą wpływały na spadek inflacji w ujęciu średniorocznym będzie dalszy, stopniowy spadek inflacji bazowej oraz ograniczony wzrost cen importu, związany z obniżającymi się cenami surowców energetycznych na światowych rynkach. Ponadto przewiduje się dalsze stopniowe podwyżki akcyzy, zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym przyjętą w bieżącym roku (tzw. mapa drogowa)" - napisano w dokumencie.
Według MF od 2027 r. tempo wzrostu cen konsumpcyjnych znajdzie się trwale w dopuszczalnym paśmie odchyleń od celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. Średnioroczna inflacja wyniesie 3,0 proc. w 2027 r., 2,8 proc. w 2028 r. oraz 2,5 proc. w 2029 r. (PAP Biznes)
map/ osz/