Dane o produkcji rozczarowały, perspektywy nadal niepewne przez wojny handlowe (opinia)

przemysl.jpg

Dane o produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej za marzec rozczarowały; przemysł w dalszym ciągu znajdował się w stagnacji, a oczekiwane odbicie w budownictwie oddala się - oceniają w komentarzach po danych GUS ekonomiści. Perspektywy dla przetwórstwa nadal są niepewne z powodu ryzyka globalnych wojen handlowych


ING BŚ (e-mail):

"W marcu produkcja przemysłu wzrosła tylko 2,5 proc. rdr i to z bardzo niskiej bazy odniesienia. Perspektywy dla przetwórstwa nadal niepewne w powodu ryzyka globalnych wojen handlowych. W krótkim terminie możliwe jednak budowanie zapasów w USA pobudzające produkcję w Europie. Możliwe, iż poprawa produkcji wśród polskich liderów eksportu to właśnie efekt zakupów przed wejściem ceł.

Produkcja budowlano-montażowa mocno rozczarowała w marcu: spadła o 1,1 proc. rdr, poniżej konsensusu. Niska baza odniesienia z marca ub.r. i korzystna pogoda nie pomogły. Sygnały na temat rozpoczynającego się cyklu inwestycji publicznych są mieszane. Silnie spadła budowa obiektów infrastrukturalnych, co sugeruje wciąż powolną absorpcję środków unijnych z polityki spójności i KPO. Silniejszy wzrost był jedynie w robotach specjalistycznych. Utrzymał się spadek w budowie budynków - nadpodaż mieszkań rośnie a styczniowe odbicie było przejściowe".

MBANK (X):

"O ile produkcja przemysłowa odnotowała wzrost o 2,5 proc. rdr, o tyle spadek w produkcji budowlanej o 1,1 proc. rdr wyraźnie rozminął się z konsensusem. Ożywienie w budowlance vs. IV kw. jak najbardziej, ale jego tempo raczej umiarkowane".

BANK PEKAO (X):

"Wiosna (pierwsze dane za marzec) nie przyniosła dobrych wieści. Przemysł w dalszym ciągu znajdował się w stagnacji (to już czwarty rok...), wyczekiwane odbicie w inwestycjach/budownictwie w świetle najnowszych danych oddala się w czasie".

************************

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 2,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji o 3,6 proc. rdr i wzrostu w ujęciu miesiąc do miesiąca o 9,7 proc.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w marcu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,8 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,7 proc. niższym niż w poprzednim miesiącu.

Z kolei produkcja budowlano-montażowa w marcu spadła o 1,1 rdr, a mdm wzrosła o 17,6 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej o 5,6 proc. rdr i wzrostu w ujęciu miesiąc do miesiąca o 26,0 proc.

Ceny produkcji przemysłowej w marcu 2025 r. spadły rdr o 1,1 proc., w ujęciu miesięcznym spadły o 0,3 proc. Tu ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali spadek o 1,1 proc. rdr i o 0,2 proc. mdm. (PAP Biznes)

pat/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6086 -0,50%
1 EUR 4,2809 -0,11%
1 GBP 4,9949 -0,11%
100 JPY 2,6512 0,11%
1 USD 3,7677 -0,06%