Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii
Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson zostali laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych za badania na temat instytucji i ich wpływu na dobrobyt - ogłosił w poniedziałek komitet noblowski Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.
Nagroda Nobla z ekonomii jest jedyną niewymienioną w testamencie Alfreda Nobla - została ustanowiona w 1968 roku. Z tego powodu laur formalnie nazywa się Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Ufundował centralny bank Szwecji (Sveriges Riksbank) z okazji 300-lecia swojego istnienia. Komitet do spraw Nagrody Nobla wyraził zgodę na tę inicjatywę i od 1969 roku przyznaje to wyróżnienie.
Nagroda Nobla uznawana jest za najbardziej prestiżową, jaką można przyznać ekonomiście. Laureaci uhonorowani za działalność w sferze ekonomii otrzymują ją, wraz z nagrodzonymi w innych dziedzinach, z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.
W ubiegłym roku laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych została prof. Claudia Goldin z Uniwersytetu Harvarda. Otrzymała ją za badania na temat sytuacji kobiet na rynku pracy.
W 2022 roku nagrodzeni zostali trzej amerykańscy ekonomiści Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond, Philip H. Dybvig za badania na temat banków i kryzysów finansowych oraz wytłumaczenie procesu paniki bankowej.
W 2021 r. Szwedzka Akademia Nauk nagrodziła amerykańskich profesorów: David Carda, Joshuę Angrista i Guido Imbensa za użycie „eksperymentów naturalnych” i metodę wyciągania z nich wniosków, np. przy badaniach rynku pracy.
W 2020 r. laureatami Nagrody Nobla zostali amerykańscy ekonomiści Paul Milgrom i Robert Wilson, zajmujący się badaniami nad teorią aukcji. Wyróżnieni zostali za ulepszenie teorii i wynalezienie nowych formatów aukcji, które przyniosły korzyści sprzedawcom, kupcom i podatnikom na całym świecie. (PAP)
gkc/ wkr/ pad/ asa/