Do końca roku inflacja będzie się utrzymywać blisko 5 proc. (opinia)
Do końca roku inflacja będzie oscylować w okolicy 5 proc. rdr - oceniają ekonomiści. Niektórzy wskazują, że przez to cięcia stóp w Polsce nastąpią dużo później niż za granicą.
Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen we wrześniu o 4,9 proc. rdr i o 0,1 proc. mdm.
ANALITYCY ING (platforma X)
"Inflacja za wrzesień 4,9 proc. rdr vs 4,3 proc. rdr w sierpniu. (ING 4,8 proc. rdr). Poza Polską CPI spada, dlaczego inaczej jest u nas:
- rośnie roczna inflacja cen żywności;
- stopniowo w życie wchodzą wyższe ceny energii, zamrożonej w czasie pandemii (w lipcu duży skok cen prądu i gazu, we wrześniu inne koszty utrzymania mieszkania);
- rośnie inflacja bazowa, a więc ta mniej wrażliwa na tricki z cenami regulowanymi - we wrześniu już 4,2 proc. rdr vs 3,7 proc. rdr w sierpniu;
- zakładamy, że za skokiem bazowej stoją podwyżki w edukacji (opóźniony efekt podwyżek dla nauczycieli w szkołach publicznych);
- porównujemy się także do września 2023, kiedy łączny CPI spadł aż 0,4 proc. mdm, bo spadły ceny leków i prądu, chyba przypadkowo;
Wnioski: Mamy zaległości w walce z inflacją. Cięcia stóp w Polsce nastąpią dużo później niż za granicą (naszym zdaniem w II kw. '25), taka sytuacja zwykle oznacza mocnego złotego".
ANALITYCY PEKAO (platforma X)
"Wstępny szacunek krajowej inflacji CPI za wrzesień przyniósł jej spory, ale spodziewany, skok do 4,9 proc. rdr. Uspokajamy, że nie jest to sprawka bieżącego nasilenia presji inflacyjnej, ale efektu niskiej bazy odniesienia. Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku wprowadzono jednocześnie bezpłatne leki dla młodych i seniorów oraz limity zużycia tańszej energii elektrycznej. Z tego powodu inflacja bazowa również podskoczyła do ok. 4,2-4,3 proc. rdr. Niemniej jednak, wskoczyliśmy z krajową inflacją krok wyżej i do końca roku będzie się już utrzymywać blisko 5 proc.".
ANALITYCY PKO BP (platforma X)
"Inflacja CPI we wrześniu wzrosła do 4,9 proc. rdr (dane wstępne) z 4,3 proc. rdr w sierpniu (PKO: 4,9 proc. rdr; kons.: 4,8 proc. rdr). Ten skok to w dużym stopniu efekt historii z września 2023 – m.in. spadających wtedy cen żywności i wprowadzenia darmowych leków. Do końca roku inflacja będzie wg nas oscylować w okolicy 5 proc. rdr".
----------------------------------------------------------
Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2024 r. wzrosły rdr o 4,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. Wynik był zgodny z konsensusem PAP Biznes. (PAP Biznes)
jz/ asa/