Do wznowienia cięć stóp przez RPP dość daleka droga, m. in. przez wzrost CPI bazowej (opinia)

pap_20190311_09B.jpg

Do wznowienia cięć stóp proc. przez RPP jest dość daleka droga, skomplikowana m. in. przez wzrost inflacji bazowej, a relatywnie bardziej restrykcyjna polityka pieniężna, w porównaniu do krajów, które zaczęły obniżki stóp, może generować presję na umocnienie złotego - oceniają ekonomiści.


ADAM ANTONIAK, ING (EMAIL)

"NBP utrzymuje stopy procentowe bez zmian, co powoduje, że polityka pieniężna w Polsce staje się relatywnie bardziej restrykcyjna niż w innych krajach (które rozpoczęły obniżki stóp - PAP). Może to potencjalnie generować presję na umocnienie złotego.

Czynnikiem powstrzymującym NBP przed rozpoczęciem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej jest wysoka i rosnąca inflacja, w tym uporczywie wysoka inflacja bazowa. We wrześniu główny wskaźnik inflacji wyniósł 4,9 proc. rdr i był niemal dwukrotnie wyższy od celu NBP na poziomie 2,5 proc. (+/- 1 pkt. proc.). Inflacja bazowa ponownie wzrosła powyżej 4 proc. rdr.

Spodziewamy się, że przyczynkiem do dyskusji nad rozpoczęciem łagodzenia polityki pieniężnej w Polsce będzie dopiero marcowa inflacja i odwrócenie się trendu inflacyjnego. Oczekujemy lokalnego szczytu inflacji CPI w marcu 2025 w okolicach 6 proc. rdr. Uważamy, że Rada obniży stopy NBP o 25 pb. w II kw. 2025, a w całym przyszłym roku stopa referencyjna może zostać zredukowana o 100 pb.".

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (X)

"Dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu ich na dotychczasowym poziomie była szeroko oczekiwana i tym samym nie jest zaskoczeniem. Samo uzasadnienie dzisiejszej decyzji nie rożni się od tego z zeszłego miesiąca. Głównym powodem, dla którego stopy nie są w Polsce zmieniane, jest inflacja.

Jak wiadomo ze wstępnego szacunku GUS, we wrześniu br. nastąpiło jej dalsze wyraźne przyspieszanie i ogólnie rzecz biorąc wskaźnik CPI niemal dwukrotnie przekracza aktualnie cel NBP. Co więcej, jest wysoce prawdopodobne, że inflacja w najbliższych kilku miesiącach będzie znajdować się na jeszcze wyższym poziomie, powyżej 5,0 proc. W takich warunkach Radzie Polityki Pieniężnej trudno będzie uzasadnić obniżki stóp. Będziemy musieli na nie poczekać, w mojej opinii, co najmniej do marca 2025 r.".

ANALIZY PEKAO (X)

"RPP nie zaskoczyła i nie zmieniła stóp procentowych. Do wznowienia cięć dość daleka droga, skomplikowana m. in. przez wzrost inflacji bazowej (który naszym zdaniem nie jest anomalią). Więcej jasności co do tego, dokąd zmierza RPP, będziemy mieli dzięki listopadowej projekcji".

-----------

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 1-2 października 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. Decyzja była zgodna z konsensusem rynkowym.

W czwartek, 3 października godz. 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego. (PAP Biznes)

tus/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5554 0,13%
1 EUR 4,2522 -0,30%
1 GBP 5,1451 -0,30%
100 JPY 2,6024 -1,51%
1 USD 4,0900 0,65%