Dynamikę płac w VI podbijały premie w górnictwie, nie zatrzyma to dalszych obniżek stóp (opinia)
Tempo słabnięcia presji płacowej wyhamowało w czerwcu, ale wynagrodzenia podbijały w ub. miesiącu głównie wypłaty premii w kilku sektorach, w tym w górnictwie, więc nie powinno to zatrzymać RPP w dalszych obniżkach stóp proc. - oceniają ekonomiści.

ING (X)
"W czerwcu płace wzrosły o 9,0 proc. rdr (ING: 8,3 proc.; konsensus: 8,6 proc.; maj: 8,4 proc.). Tempo wzrostu płac wzrosło m. in. za sprawą dodatkowych wypłat (premie, nagrody, nadgodziny, etc.), głównie w górnictwie i energetyce. Raczej nie zatrzyma to do dalszych obniżek stóp NBP".
MBANK RESEARCH (X)
"Czerwcowe płace zaskakują wyższą wartością (9 proc. vs. 8,6 proc. rdr), a co ważniejsze impet wzrostu przyspieszył. Na agregacie nie wygląda to specjalnie optymistycznie z punktu widzenia inflacji, niemniej w kwietniu też wynagrodzenia rosły szybciej od oczekiwań (jednorazowy efekt).
Gwoli ścisłości warto dodać, że podbicie wynagrodzeń to zasługa: górnictwa, wytwarzania i dystrybucji mediów, transportu. Reszta powoli opada.
Zaskoczenia nie ma w kontekście zatrudnienia - tutaj w dalszym ciągu odnotowujemy roczne spadki i do takiej sytuacji powinniśmy się przyzwyczajać. W przemyśle wyraźnie rozczarowanie (być może oczekiwania były nadmierne?), a na trendzie od dłuższego czasu nic się nie dzieje".
ANALIZY PEKAO (X)
"W czerwcu miejsce miała wypłata kolejnej transzy podwyżek w jednej ze spółek górniczych, co podbiło czerwcowy odczyt o około 0,3-0,4 pkt. proc. Nie zmienia to jednak faktu, że tempo osłabiania się presji płacowej w ostatnich miesiącach wyhamowało".
ANDRZEJ GWIŻDŻ, PORTU (email)
"Tempo wzrostu wynagrodzeń utrzymuje się na wysokim, choć już jednocyfrowym poziomie. Siła nabywcza gospodarstw domowych nadal rośnie, co sprzyja poprawie ich sytuacji finansowej i może przekładać się na dalsze ożywienie konsumpcji w drugiej połowie roku. Rosnące realne dochody wspierają popyt wewnętrzny – istotny czynnik wzrostu PKB. Jednocześnie firmy stają się coraz bardziej ostrożne w polityce zatrudnienia, co może być efektem rosnącego udziału kosztów pracy w całkowitych kosztach operacyjnych".
-----------
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2025 r. wyniosło 8.881,84 zł, co oznacza wzrost 9,0 proc. rdr i 2,4 proc. mdm wobec konsensusu PAP Biznes 8,6 proc. i 2,1 proc. Zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 0,8 proc. rdr, a mdm pozostało bez zmian, w obu przypadkach zgodnie z oczekiwaniami. (PAP Biznes)
tus/ gor/