DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN pozostanie w trendzie bocznym do danych CPI; możliwe dalsze osłabienie SPW

Zdaniem analityków, dla kursu złotego w najbliższych dniach kluczowe będzie to, czy zostaną utrzymane optymistyczne oczekiwania co do skali obniżek stóp proc. w Polsce. Wpływ na to mogą mieć środowe dane dotyczące inflacji CPI za kwiecień i do czasu ich publikacji EUR/PLN pozostanie w trendzie bocznym. Na rynku długu nie jest wykluczony wzrost rentowności SPW od kilku do kilkunastu pb.


W kończącym się tygodniu polska waluta w niewielkim stopniu umocniła się do euro i osłabiła się względem dolara.

"Złoty w perspektywie minionych sesji znajdował się pod wpływem różnych czynników, wśród których czynniki pozytywne były osłabiane przez czynniki o wydźwięku negatywnym" - powiedział PAP Biznes Tomasz Marek, analityk rynków finansowych PKO BP.

Jego zdaniem, do czynników pozytywnych można zaliczyć zwiększenie się apetytu na ryzyko, co przekładało się m.in. na wzrosty indeksów giełdowych i wspierało waluty z rynków Emerging Markets, w tym złotego.

"Czynnikiem negatywnym były przede wszystkim bardzo optymistyczne rynkowe wyceny dotyczące skali obniżek stóp proc. w Polsce w bieżącym roku. Sprawiają one, że zakładana przez inwestorów różnica pomiędzy stopami proc. w Polsce a na rynkach bazowych może się znacząco zmniejszać, co powoduje spadek atrakcyjności carry trade na złotym" - powiedział.

"Opublikowane w kończącym się tygodniu dane makro pokazały postępujący spadek dynamiki wynagrodzeń, co wspiera dezinflację. To jeszcze dodatkowo podsycało oczekiwania na mocniejsze obniżki stóp NBP" - dodał.

Jak ocenia analityk, w najbliższych dniach kluczowe będzie to, czy wysokie oczekiwania co do skali obniżek stóp proc. w Polsce zostaną przez rynek podtrzymane.

"Uważamy, że otoczenie globalne uspokoiło się i że taka sytuacja się utrzyma, co powinno wspierać ryzykowne aktywa. Jednak kluczowe dla zachowania złotego będą w naszej opinii czynniki lokalne, a konkretnie to, czy optymistyczne oczekiwania co do skali obniżek stóp proc. w Polsce zostaną przez rynek podtrzymane. Wpływ na to będzie miał m. in. wstępny odczyt inflacji CPI za kwiecień, który poznamy 30 kwietnia" - powiedział.

"Jeśli dane pokażą znaczący spadek inflacji, może to ponownie nasilić oczekiwania na mocniejsze cięcia stóp i wpłynąć na osłabienie złotego. Do tego czasu zakładamy, że kurs EUR/PLN pozostanie w trendzie bocznym w przedziale 4,25-4,30" - dodał.

RYNEK DŁUGU

Jak ocenia Tomasz Marek, miniony tydzień nie przyniósł istotnych zmian notowań obligacji.

"W Polsce rentowności obligacji skarbowych w skali tygodnia nie zmieniły się lub spadły o maksymalnie 3 pb. W Niemczech było podobnie, ale tam zmiany były między 0 pb. a +5 pb. Zwraca uwagę lepsze zachowanie długoterminowych obligacji Stanów Zjednoczonych" - powiedział.

"Na polskim rynku długu, wysokie wyceny skali obniżek stóp proc. NBP, wraz z odczytami krajowych danych makro, w tym głównie spadającej dynamiki wynagrodzeń, wspierały krajowe obligacje skarbowe, których rentowności utrzymywały się w okolicy kilkumiesięcznych minimów" - dodał.

Jego zdaniem, rynek kontraktów FRA zakłada, że w maju obniżka stóp proc. może sięgnąć 75 pb., a do końca bieżącego roku nawet 200 pb.

"Nie widzimy w otoczeniu sygnałów ze strony danych makro czy przedstawicieli RPP, aby w bieżącym roku miało dojść do tak znaczącej obniżki stóp proc. W mijającym tygodniu wypowiadało się kilku przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej, a ich przekaz był daleki od potwierdzenia rynkowych wycen" - powiedział Tomasz Marek.

"W perspektywie najbliższych sesji oczekujemy dalszej stabilizacji notowań krajowych obligacji skarbowych w okolicy obecnych poziomów, z ryzykiem pogłębienia ruchu korekcyjnego, czyli wzrostu rentowności od kilku do kilkunastu pb." - dodał.

piątek piątek czwartek
17:00 09:19 17:04
EUR/PLN 4,273 4,268 4,268
USD/PLN 3,758 3,756 3,754
CHF/PLN 4,530 4,524 4,540
EUR/USD 1,137 1,136 1,137
PS0527 4,33 4,38 4,35
PS0130 4,69 4,72 4,72
DS1034 5,26 5,29 5,28

(PAP Biznes)

pam/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5447 -0,59%
1 EUR 4,2718 -0,34%
1 GBP 4,9992 -0,50%
100 JPY 2,6351 -0,58%
1 USD 3,7551 -0,70%