DZIEŃ NA FX/FI: Trend spadkowy na EUR/PLN może dobiegać końca; możliwa też korekta na FI

Zdaniem analityków trend wzrostowy na parze EUR/USD i tym samym umocnienie złotego mogą dobiegać końca. Według ekspertów z rynku długu obecne ceny polskich obligacji są wysokie i rynek ten czeka korekta.


RYNEK WALUTOWY

W ocenie Jarosława Kosatego, stratega walutowego PKO BP, ruch wzrostowy na parze EUR/USD dobiega końca.

"Wszystkie czynniki, które sprawiły, że ten ruch - wzrost z 1,08 do 1,12 - się dokonał wygasają. Był to przede wszystkim efekt rosnących obaw o problemy polityczne Donalda Trumpa związanych z ryzykiem impeachmentu. Widać jednak, że większość republikańska w Kongresie nie będzie chciała do tego doprowadzić, gdyż usunięcie Trumpa z urzędu mogłoby negatywnie przełożyć się na szanse tej partii w uzyskaniu większości w kolejnych wyborach" - powiedział PAP Biznes Jarosław Kosaty.

"Mieliśmy też minutes Fed, które były w mojej ocenie dosyć jastrzębie, natomiast rynek odebrał je jako gołębie, ze względu na zapis, w którym członkowie Rezerwy Federalnej wskazali, że rozsądnym będzie poczekać na dalsze dowody ożywienia gospodarczego przed podjęciem decyzji o kolejnej podwyżce stóp proc. Większość członków Fed, którzy wypowiadali się publicznie w ostatnim czasie, nadal wskazuje jednak na utrzymania zakładanej ścieżki podwyżek. Dodatkowo w minutes pojawiły się zapisy wskazujące, że redukcja sumy bilansowej Fed może rozpocząć się w drugiej połowie tego roku, czyli wcześniej niż zakładał rynek" - dodał.

Zwrócił uwagę również na ryzyko mocniejszego spadku dynamiki PKB Chin, które może odbić się negatywnie na postrzeganiu wszystkich rynków wschodzących.

"Chiny prowadzą politykę zacieśniania warunków kredytowych celem rozładowania bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości. To może spowodować, że spowolnienie chińskiej gospodarki będzie istotniejsze w dalszej części tego roku, co przełoży się na sentyment do aktywów na rynkach wschodzących, w tym na złotego" - powiedział.

Według Kosatego, ze względu na powyższe uwarunkowania, EUR/PLN nie ma perspektyw na kontynuację spadków, które widzieliśmy w ostatnich miesiącach.

"Spodziewam się, że do końca kwartału kurs wzrośnie do 4,20-4,30. Dobre dane makroekonomiczne oraz poprawa bilansu płatniczego może wspierać złotego, ale będzie to raczej wyglądało w ten sposób, że w okresach spokoju na rynkach wschodzących będzie on się umacniał w większym stopniu niż inne waluty, natomiast w okresie zawirowań osłabienie PLN będzie relatywnie mniejsze. Główną determinantą dla złotego nadal będą nastroje na rynkach wschodzących" - powiedział.

Dodał, że negatywnie na wycenę PLN wpływać może również gołębia retoryka RPP.

"NBP ewidentnie wskazuje, że podwyżki stóp proc. nie nastąpią w 107 roku, a najbliższy możliwy termin to druga połowa 2018 roku. Również ten czynnik będzie ograniczać potencjał wzrostowy dla złotego" - powiedział.

RYNEK DŁUGU

Rentowności krajowych obligacji spadają w piątek w ślad za rynkami bazowymi. Zdaniem Mateusza Milewskiego, dilera SPW mBanku, obecne poziomy cen obligacji są wysokie i rynek czeka korekta.

"Ruszamy się za rynkami bazowymi. Na wczorajszej aukcji nie było popytu, ale jak pojawił się ruch na bazowych rynkach to popyt na nasze papiery też się pojawił. Kupują głównie zagraniczni inwestorzy, którzy nie kupili obligacji na przetargu zamiany, ponieważ nie mieli w portfelach odkupowanych papierów" - powiedział PAP Biznes Milewski.

"Poziomy cen nadal są wysokie. My niezmiennie wierzymy, że jakaś korekta nastąpi - po ostatnim miesiącu kiedy mieliśmy wzrosty, nastąpiła realizacja zysków. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że im bliżej posiedzenia Fed, tym na rynku będzie trudniej" - dodał.

pt. pt. czw.
16.25 9.35 16.15
EUR/PLN 4,1875 4,1713 4,1731
USD/PLN 3,7437 3,7185 3,719
CHF/PLN 3,8422 3,8262 3,8294
EUR/USD 1,1185 1,1218 1,1221
OK0419 1,91 1,93 1,93
PS0422 2,70 2,73 2,74
DS0727 3,27 3,31 3,32

(PAP Biznes)

kuc/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5366 0,71%
1 EUR 4,2458 0,24%
1 GBP 5,0398 0,25%
100 JPY 2,5999 0,56%
1 USD 3,7906 0,41%