EBI analizuje obecnie 80 projektów w UE w ramach finansowania obronności, w tym w Polsce

W ramach wsparcia bezpieczeństwa i obronności Europejski Bank Inwestycyjny analizuje obecnie 80 projektów pod kątem udzielenia możliwego finansowania w całej Unii Europejskiej, w tym m.in. w obszarze infrastruktury krytycznej i mobilności wojskowej w Polsce - podał bank w komunikacie prasowym.


"Europejski Bank Inwestycyjny włączył wsparcie bezpieczeństwa i pokoju w Europie do nadrzędnych kierunków inwestycyjnych i analizuje obecnie 80 projektów pod kątem udzielenia możliwego finansowania w całej UE, w tym m.in. w obszarze infrastruktury krytycznej i mobilności wojskowej w Polsce" - podał EBI.

Przyjęta w ubiegłym miesiącu aktualizacja planu finansowego Grupy EBI na rok 2025 zakłada m.in. podniesienie do poziomu 3,5 mld euro inwestycji bezpośrednich na rzecz europejskiego sektora bezpieczeństwa i obronności.

"Z tej puli bank przyznał w ostatnich tygodniach m.in. 385 mln euro hiszpańskiej firmie Indra Group na rozwój technologii radarowych, ponad 107 mln euro na kupno helikopterów dla włoskiej armii oraz 25 mln euro francuskiej firmie Gatewatcher, która działa w sektorze cyberbezpieczeństwa" - podał EBI.

W czerwcu EBI informował ponadto o potrojeniu do 3 mld euro wieloletniego finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw w łańcuchu dostaw europejskiego sektora obronnego.

"Środki te zostaną udostępnione firmom poprzez współpracę z bankami komercyjnymi, a pierwsze umowy w ramach pakietu zawarły już Deutsche Bank oraz francuski Banque Populaire and Caisse d’Epargne" - wskazał bank.

"EBI zacieśnił także współpracę na rzecz bezpieczeństwa i obronności z krajowymi instytucjami rozwojowymi UE, w tym z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który w zeszłym roku pozyskał kredyt w wysokości 300 mln euro na sfinansowanie pierwszego polskiego programu satelitarnego" - dodał.

W czwartek 17 lipca Ministerstwo Finansów wspólnie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Związkiem Banków Polskich zorganizowało warsztaty poświęcone finansowaniu obszaru obronności i bezpieczeństwa.

"Celem warsztatów było zacieśnienie współpracy między sektorem publicznym a prywatnym oraz budowa wspólnej architektury finansowej wspierającej bezpieczeństwo i rozwój polskiego przemysłu obronnego" - podał EBI.

Pierwsza sesja warsztatów była skierowana do przedstawicieli sektora bankowego, druga dla przedstawicieli przedsiębiorstw z sektora obronności i bezpieczeństwa. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej, WB Electronics S.A., Huty Stalowa Wola S.A., Polskiego Holdingu Obronnego sp. z o.o. oraz Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A. (PAP Biznes)

pat/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5662 -0,12%
1 EUR 4,2559 -0,06%
1 GBP 4,9195 0,29%
100 JPY 2,4687 0,31%
1 USD 3,6686 0,15%