GDOŚ uchylił część decyzji środowiskowej dla 1. elektrowni jądrowej, a resztę utrzymał (aktl.)
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił część decyzji środowiskowej dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce na obszarze m.in. Choczewa z 2023 r., a pozostałą jej część utrzymał w mocy. Zdaniem MKiŚ otwiera to drogę do uzyskiwania kolejnych pozwoleń dla EJ.
"Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (...) uchylił w części decyzję GDOŚ z 19 września 2023 r. (...) o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce Elektrowni Jądrowej, o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa, planowanego do realizacji w wariancie 1 – lokalizacja Lubiatowo-Kopalino, podwariant techniczny 1A, i w tym zakresie orzekł co do istoty sprawy, a w pozostałej części utrzymał decyzję w mocy" - napisano w decyzji.
Nie podano, która część decyzji została uchylona.
Do decyzji GDOŚ odniosła się na platformie X minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
"Otwiera to drogę do uzyskania kolejnych wymaganych prawem pozwoleń i zezwoleń na potrzeby rozpoczęcia kolejnych prac" - napisała Hennig-Kloska.
W pierwotnej decyzji GDOŚ uznał, że inwestycja nie będzie znacząco negatywnie oddziaływać na obszary Natura 2000, nie pogorszy też stanu siedlisk przyrodniczych, siedlisk gatunków roślin i zwierząt oraz nie pogorszy integralności obszarów Natura 2000 lub ich powiązań z innymi obszarami. Ponadto wskazano, że przedsięwzięcie nie wpłynie znacząco negatywnie na wody podziemne i powierzchniowe, w tym wody Morza Bałtyckiego.
Projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce realizuje należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Jako wykonawcę i partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel.
Pierwsza elektrownia w amerykańskiej technologii AP1000 ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.
Według uaktualnionego harmonogramu pierwszy blok elektrowni jądrowej w Choczewie ma być gotowy w 2035 r., a podanie prądu do krajowego systemu elektroenergetycznego ma nastąpić w 2036 r. (PAP Biznes)
jz/ wkr/