Inflacja w XI bez zaskoczeń, od XII zacznie rosnąć, a RPP od III może ciąć stopy (opinia)

48782594.59599243_l.jpg

Inflacja w listopadzie okazała się zbieżna z oczekiwaniami, ale od grudnia zacznie przejściowo rosnąć; RPP będzie czekać na odwrócenie tego trendu i od marca możliwe są obniżki stóp procentowych - oceniają ekonomiści.


ADAM ANTONIAK, ING (EMAIL)

"Szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii nie zmieniła się istotnie względem października i wyniosła 4,1-4,2 proc. rdr.

Spadek inflacji w listopadzie to przejściowe zjawisko. W grudniu inflacja wróci w okolice 5 proc. rdr i będzie rosła w I kw. 2025, co powstrzyma Radę Polityki Pieniężnej przed rozpoczęciem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej do tego czasu. Spodziewamy się, że do pierwszej obniżki stóp dojdzie w II kw. 2025, po utwierdzeniu się przez Radę w przekonaniu, że trend inflacyjny się odwrócił i w sposób systematyczny i trwały będzie ona zmierzała do celu banku centralnego. W 2025 stopy procentowe NBP mogą zostać łącznie obniżone o ok. 100 pb.".

MONIKA KURTEK, POCZTOWY (EMAIL)

"Z szacunków wynika, że inflacja po wykluczeniu cen żywności i energii (tzw. inflacja bazowa) przyspieszyła w listopadzie do 4,3 proc. rdr z 4,1 proc. rdr w październiku.

Odczyt inflacji w listopadzie, jak również jego struktura (częściowa), nie są zaskoczeniem. Ze względu na efekty bazy statystycznej wskaźnik CPI zrobił „krok wstecz”, ale z tych samych powodów w grudniu wróci do wyższych poziomów. Rok 2024 zakończymy inflacją w okolicach 5,0 proc. rdr, przy czym w pierwszych miesiącach 2025 r. nastąpi jej dalsze umiarkowane przyspieszenie, ze szczytem w okolicach 5,3 proc. rdr w marcu.

Potem powinniśmy obserwować wyraźne hamowanie inflacji, z perspektywą jej wejścia w górny przedział odchyleń od celu NBP nawet już w lipcu. Zakładając, że taki scenariusz będzie się realizował, można oczekiwać rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych przez RPP w marcu 2025 r.".

BANK MILLENNIUM

"Dane okazały się zgodne z oczekiwaniami, a w przeciwieństwie do inflacji cen paliw, baza odniesienia z listopada 2023 r. miała dodatni wpływ na wskaźnik. W ujęciu mdm inflacja bazowa wyniosła ok. 0,2 proc. mdm. Jest to niższa wartość niż w październiku (0,4 proc. mdm), ale nieznacznie przewyższa średnią dla listopada (0,1 proc. mdm).

Dane o inflacji w Polsce w listopadzie nie stanowią zaskoczenia. Dynamika cen cały czas przewyższa górne ograniczenie (3,5 proc. rdr) dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego, co szybko się nie zmieni. Pomimo tego, że rząd utrzymał zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, to ceny prądu dla małych i średnich firm zostaną od 1 stycznia uwolnione, co oddziaływałoby, choć w małej skali na wyższe ceny towarów i usług.

Dodatkowo ceny podbijać będzie wzrost akcyzy na papierosy i alkohol. Spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach inflacja CPI wzrośnie, osiągając szczyt w marcu br., po czym powinna się obniżać otwierając powoli drzwi do wznowienia obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Podtrzymujemy nasz scenariusz bazowy, zgodnie z którym do obniżki stóp procentowych dojdzie w II kw. 2025. Do tego czasu członkowie Rady Polityki Pieniężnej zapewne pozostaną ostrożni, mając na uwadze oczekiwania inflacyjne, a także nadal dwucyfrowy wzrost płac. Niemniej, ostatnie dane pokazują, że zmniejszają się ryzyka dla inflacji w średnim okresie.

Niższa od oczekiwań okazała się w październiku inflacja cen usług (danych za listopad GUS dziś jeszcze nie podał). Jednocześnie wczorajsze dane o strukturze PKB nie zwiększają obaw o presję na ceny ze strony popytu gospodarstw domowych. Mniej proinflacyjne dane interpretujemy przede wszystkim jako większe prawdopodobieństwo scenariusza obniżki już przy okazji publikacji kolejnej projekcji makroekonomicznej w marcu 2025 r.".

---------

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2024 r. wzrosły rdr o 4,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,4 proc.

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w listopadzie o 4,6 proc. rdr i o 0,4 proc. mdm. (PAP Biznes)

tus/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6238 -0,37%
1 EUR 4,3085 -0,01%
1 GBP 5,1751 0,21%
100 JPY 2,6932 -0,44%
1 USD 4,0907 -0,16%