Liczba dokumentów legalizujących pracę cudzoziemców w Polsce w 2024 roku spadła o 8 proc. - MRPiPS
Liczba dokumentów legalizujących pracę cudzoziemców w Polsce w 2024 roku spadła o 8 proc. - podał resort pracy w opracowaniu rocznym.
Z raportu wynika, że najwięcej dokumentów legalizujących pracę cudzoziemców dotyczyło obywateli następujących państw: Ukraina, Białoruś, Gruzja, Kolumbia, Mołdawia, Filipiny, Indie, Nepal, Uzbekistan, Bangladesz.
MRPiPS podaje, że największy - ponad trzykrotny - wzrost w liczbie dokumentów legalizujących pracę cudzoziemców w roku 2024 w stosunku do roku poprzedzającego, biorąc pod uwagę 10 państw, z których do Polski przyjeżdża do pracy najwięcej cudzoziemców, dotyczył obywateli Kolumbii. Wzrosła ona o ponad 26 tys. rdr. do 37,98 tys.
Najliczniejszą grupą, które otrzymały zezwolenie na podjęcie pracy w Polsce są obywatele Filipin - 37,988 tys. , co daje wzrost o 8,8 tys. rdr.
Liczba zezwoleń dla obywateli Indii spadła o 12 tys. do 33,93 tys.
Ponad 10 tys. spadła liczba starających się o pracę obywateli Turcji i Bangladeszu.
Z danych resortu pracy wynika, że najwięcej dokumentów wydano dla następujących grup zawodowych: pracownicy wykonujący prace proste, robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń.
W 2024 r. co najmniej 29 proc. dokumentów legalizujących pracę cudzoziemca dotyczyło wykonywania pracy w niepełnym wymiarze.
Mediana wynagrodzenia, zgodnie z deklarowanymi kwotami na wnioskach legalizujących zatrudnienie, oscyluje na poziomie wynagrodzenia minimalnego lub nieznacznie je przekracza.
W 2024 r. wojewodowie wydali 11,4 tys. decyzji o odmowie wydania zezwolenia na pracę, czyli o 4,3 tys. (61 proc.) więcej niż w 2023 r. (PAP Biznes)
map/ asa/