MF pracuje nad nowelizacją ustawy dotyczącej KSeF

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustawy, dotyczącej Krajowego Systemu e-Faktur – wynika z informacji opublikowanej na stronach kancelarii premiera. Projekt ma trafić pod obrady Rady Ministrów jeszcze w tym kwartale.


„Projekt ustawy obejmujący zmiany w zakresie obowiązkowego e-fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur jest efektem przeprowadzonych przez Ministerstwo Finansów spotkań konsultacyjnych KSeF, a także konsultacji podatkowych projektu rozwiązań prawnych dotyczących zmian w zakresie obowiązkowego e-fakturowania w KSeF. Uwzględnia zgłaszane podczas spotkań propozycje oraz liczne uwagi, które wpłynęły w wyniku przeprowadzonych konsultacji podatkowych, w tym potrzebę uproszczenia otoczenia prawnego w zakresie wdrożenia KSeF” – czytamy w informacji opublikowanej w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, prowadzonym przez kancelarię premiera.

Krajowy System e-Faktur, który służy do wystawiania, przekazywania oraz przechowywania faktur obecnie jest dobrowolny. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, miał wejść w życie jako system obowiązkowy dla części przedsiębiorców od 1 lipca 2024 r. (dla pozostałych – od 1 stycznia 2025 r.). Jednak minister finansów Andrzej Domański podjął decyzję o przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF na 2026 r.

Na stronach kancelarii premiera napisano, że nowe przepisy będą uwzględniać wprowadzenie obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników (dla podatników czynnych i podatników zwolnionych z VAT), „z uwzględnieniem etapowania”- od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł oraz od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

W projekcie ma znaleźć się także odroczenie o dodatkowe pół roku (do 31 lipca 2026 r.) wprowadzenia terminu wymogu podania numeru KSeF w płatnościach za e-faktury (także za te faktury, za które płatność jest dokonywana w mechanizmie podzielonej płatności). Utrzymane zostanie także dodatkowe odroczenie w odniesieniu do faktur wystawianych z kas rejestrujących oraz w zakresie kar za nieprzestrzeganie obowiązków KSeF.

W projekcie ma zostać zawarta możliwość stosowania tzw. trybu offline do końca 2026 r. przez wszystkich podatników. Z kolei do 30 września 2026 r. podatnicy, których skala i wartość wystawianych faktur jest niewielka, będą mieli możliwość wystawiania faktur w dotychczasowej formie. W projekcie ma zostać także zawarta możliwość wystawiania faktur konsumenckich w KSeF.

Projekt ma także zawierać rozwiązania prawne, które będą odpowiadać „celowi tzw. wyrównania środowisk KSeF, tj. wprowadzenie pełnych funkcjonalności technicznych systemu obowiązkowego przed datą wejścia w życie rozwiązań nakładających na podatników obowiązek wystawiania faktur w KSeF”.

„W projekcie proponuje się również zmiany doprecyzowujące w zakresie możliwości korzystania przez organy KAS z danych w KSeF w toku prowadzonych przez nie spraw” – czytamy na stronach kancelarii premiera.(PAP)

ms/ drag/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5366 0,71%
1 EUR 4,2458 0,24%
1 GBP 5,0398 0,25%
100 JPY 2,5999 0,56%
1 USD 3,7906 0,41%