Miesięczny Indeks Koniunktury wzrósł w grudniu o 2,8 pkt. do 100,5 pkt. - PIE
Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), mierzący nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce, wzrósł w grudniu o 2,8 pkt. do 100,5 pkt. - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
PIE podaje, że grudniowa wartość MIK jest o 1,5 pkt. niższa niż najwyższa w br. wartość MIK odnotowana w lutym (102,0 pkt.) i o 3,7 pkt. wyższa niż najniższa wartość (96,8 pkt.) odnotowana w lipcu.
W porównaniu z ubiegłorocznym odczytem grudniowym (99,9 pkt.), który odzwierciedlał przewagę nastrojów negatywnych wśród przedsiębiorców, obecny poziom MIK jest wyższy rdr o 0,6 pkt. i wskazuje na przewagę nastrojów pozytywnych.
"O wyniku MIK w grudniowym odczycie zadecydowały pozytywne zmiany w trzech komponentach: zatrudnienie, wynagrodzenia, płynność finansowa. Odczyty dla nich są powyżej poziomu neutralnego" - napisano.
W grudniowych odczytach MIK odnotowano pozytywne zmiany mdm dla zatrudnienia i płynności finansowej. Wartości wskaźników dla obu komponentów są powyżej poziomu neutralnego. W komponencie zatrudnienie jest to najwyższa wartość wskaźnika w 2024 roku (106,8 pkt.; wzrost mdm o 7,3 pkt.).
Wartość wskaźnika dla płynności finansowej wzrosła mdm o 4,4 pkt. do poziomu 116,9 pkt. i jest wyższa o 2,4 pkt. niż ubiegłoroczny odczyt grudniowy (114,5 pkt.).
"Pozytywne zmiany we wskaźnikach zatrudnienia oraz płynność finansowa potwierdzają korzystną sytuację ekonomiczną badanych przedsiębiorstw i ich gotowość do zwiększania zatrudnienia. Wartość komponentu wynagrodzenia przez cały 2024 r. utrzymuje się powyżej poziomu neutralnego, ale w grudniowym odczycie spadła mdm o 3,3 pkt., do poziomu 112,1 pkt., i jest to najniższa w tym roku. wartość tego wskaźnika' - napisano.
Cztery komponenty MIK są poniżej poziomu neutralnego, ale w trzech z nich odnotowano wzrosty mdm. Należą do nich: wartość sprzedaży z największą w 2024 roku wartością wskaźnika (96,0 pkt.; wzrost mdm o 1,4 pkt.); moce produkcyjne (97,8 pkt.; wzrost mdm o 2,3 pkt.) oraz inwestycje, dla których grudniowy odczyt jest taki sam jak w lutym (84,3 pkt.) i jest to najwyższa wartość tego wskaźnika w 2024 roku.
Dla komponentu inwestycje w grudniowym odczycie odnotowano najwyższy wzrost mdm (o 13,4 pkt.) wśród komponentów MIK.
"Niepokoi niska wartość wskaźnika nowych zamówień (89,7 pkt.), która od początku 2024 r. utrzymuje się poniżej poziomu neutralnego i drugi z kolei miesiąc spadła mdm (o 3,5 pkt.). Nie jest to dobry prognostyk dla wartości sprzedaży w przyszłości" - napisano. (PAP Biznes)
map/ gor/