Możliwa podwyższona zmienność PLN wobec wyników I tury wyborów - Commerzbank (opinia)

W nadchodzących dniach możliwa jest podwyższona zmienność kursu złotego, w związku z wynikami I tury wyborów prezydenckich, w której prawicowi kandydaci zdobyli zaskakująco dużo głosów - oceniają analitycy Commerzbanku.
"Słaby wynik Trzaskowskiego zmienia teraz dynamikę wyborów 1 czerwca. Wynika to z faktu, że kandydaci prawicy, którzy zostali wyeliminowani w wyścigu, łącznie uzyskali ponad 21 proc. głosów, a blok ten może w dużej mierze poprzeć Nawrockiego w drugiej turze. Z kolei Trzaskowski musi teraz stworzyć koalicję z rozdrobnionej centrolewicy, jednocześnie przeciwdziałając oznakom niezadowolenia z rządu Tuska" - napisano.
"Złoty może doświadczyć ponownej zmienności w nadchodzącym tygodniu, nie tylko ze względu na malejące szanse kandydata koalicji rządzącej, ale także dlatego, że wygrana Nawrockiego ponownie wprowadziłaby impas w polityce gospodarczej i wzmocniła wpływy sympatyków PiS w NBP. Rynki nieśmiało powitały Trzaskowskiego jako postać przyjazną reformom, potencjalnie zdolną do odblokowania funduszy unijnych i ograniczenia upolitycznienia banku centralnego. Perspektywa odwrotnego wyniku - w którym ponownie wzmocniony prezydent z ramienia PiS blokuje rząd - może wprowadzić nerwowość na rynek walutowy" - dodano.
Wg sondażu late poll Ipsos Rafał Trzaskowski uzyskał w I turze wyborów prezydenckich 31,2 proc. głosów, a Karol Nawrocki - 29,7 proc. Na trzecim miejscu w wyborach znalazł się Sławomir Mentzen z poparciem 14,5 proc. Kolejne miejsca, wg sondażu Ipsos, zajęli: Grzegorz Braun – 6,3 proc., Szymon Hołownia – 4,9 proc., Adrian Zandberg – 4,8 proc. i Magdalena Biejat – 4,1 proc. (PAP Biznes)
tus/ ana/