MRPiPS pracuje nad rozporządzeniem regulującym pracę podczas upałów
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy; projekt jest na etapie opiniowania i uzgodnień - podał resort pracy w komunikacie. Proponowane zmiany mają na celu zapewnienie lepszej ochrony zdrowia pracowników w okresie wzmożonych upałów. Proponowany termin wejścia w życie to 1 stycznia 2027 r.
"Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie maksymalnych progów temperatury, przy których wykonywanie określonych rodzajów prac będzie czasowo wstrzymywane. Dla prac w pomieszczeniach maksymalna dopuszczalna temperatura ma wynosić 35°C, natomiast dla prac ciężkich na otwartej przestrzeni – 32°C. Wstrzymanie prac ma obowiązywać tylko w czasie faktycznego przekroczenia tych progów, a nie w oparciu o prognozy" - napisano w komunikacie.
Dodatkowo, po osiągnięciu określonych wartości temperatury (28°C dla prac biurowych i lekkich, 25°C dla prac ciężkich w pomieszczeniach oraz 25°C dla wszystkich prac na zewnątrz), pracodawcy będą zobowiązani do podjęcia działań technicznych lub organizacyjnych (w przypadku prac w pomieszczeniach) albo organizacyjnych (w przypadku prac wykonywanych na otwartej przestrzeni) w celu ograniczenia obciążenia cieplnego pracowników.
"Środki organizacyjne (stosowane przy pracach w pomieszczeniach w przypadku braku możliwości technicznego obniżenia temperatury oraz przy pracach na otwartej przestrzeni) mają być ustalane po konsultacji z pracownikami" - napisano.
"W toku szeroko zakrojonych konsultacji i uzgodnień, szczegółowo analizowane są wszystkie aspekty proponowanych rozwiązań – zarówno organizacyjne, jak i praktyczne – tak aby nowe regulacje były możliwe do skutecznego wdrożenia i zapewniały realne wsparcie dla pracodawców oraz pracowników" - dodano.
Jak podano w komunikacie, harmonogram wdrożenia rozporządzenia będzie zależny od dalszego przebiegu procesu legislacyjnego oraz wyników prowadzonych uzgodnień. W trakcie konsultacji projektu ustawy zaproponowano jednak, aby przepisy weszły w życie od 1 stycznia 2027 r.
"Nowy proponowany termin stanowi kompromis osiągnięty na etapie konsultacji. Uwzględnia bowiem konieczność dostosowania do nowych przepisów wewnętrznych regulacji i warunków pracy" - napisano.
Resort pracy wskazał, że celem proponowanych zmian jest ochrona zdrowia pracowników w warunkach rosnących temperatur, z poszanowaniem realiów organizacyjnych zakładów pracy.
"Obecnie obowiązujące przepisy BHP nie określają górnej granicy temperatury, co sprawia, że pracownicy mogą być narażeni na nadmierne obciążenie cieplne bez odpowiedniego wsparcia systemowego. Nowelizacja ma wypełnić tę lukę, odpowiadając na realne potrzeby zarówno pracowników, jak i pracodawców" - zaznaczono w komunikacie MRPiPS. (PAP Biznes)
pat/ gor/