Nawet lekkie zniuansowanie kwestii braku obniżki stóp RPP w III byłoby gołębie - BOŚ (opinia)

Logiczną konsekwencją ostatniego zaostrzenia narracji RPP byłoby wykluczenie na czwartkowej konferencji przez prezesa NBP obniżki stóp proc. w marcu, więc nawet lekkie zniuansowanie tej kwestii zostałoby odczytane jako wyraźne załagodzenie przekazu - oceniają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska.


"Ze względu na przeszłą zmienność przekazu prezesa NBP, główną wartość informacyjną konferencji widzimy w obszarze wypowiedzi dot. krótkoterminowych perspektyw polityki monetarnej. Logiczną konsekwencją grudniowo-styczniowego zaostrzenia narracji RPP byłby przekaz (niekonieczne wypowiedziany wprost), że temat marcowej obniżki stóp jest de facto zamknięty, niezależnie od tego, że w marcu w kontekście projekcji może rozpocząć się dyskusja o perspektywach poluzowania polityki monetarnej" - napisano.

"Ewentualne, nawet lekkie zniuansowanie kwestii marcowej obniżki stóp (co w świetle lutowego komunikatu wydaje się mało prawdopodobne) zostałoby odczytane jako wyraźne załagodzenie przekazu prezesa NBP. W tym kontekście odbiorcy będą wyczuleni na ewentualne odniesienie się prezesa do bieżącego umocnienia kursu złotego" - dodano.

Jeśli prezes NBP nie zaskoczy złagodzeniem narracji i utrzyma jednoznacznie konserwatywny przekaz, to w ocenie ekspertów BOŚ rozważania co do dłuższej perspektywy będą miały mniejsze znaczenie, gdyż dopiero ogłoszenie przez URE taryf na energię elektryczną na II poł. roku oraz kolejne dane nt. dynamiki płac i bieżącej inflacji, będą miały realne znaczenie dla decyzji RPP.

"Zatem dopiero przekaz RPP ukształtowany przez te dane (w trakcie II kw.) będzie bardziej wiarygodny w odniesieniu do kolejnych decyzji RPP oraz zweryfikuje oczekiwany obecnie przez rynki scenariusz najbliższej obniżki stóp NBP w połowie roku i nasz scenariusz lipcowego poluzowania" - napisano w raporcie BOŚ.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 4-5 lutego 2025 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie 15. miesiąc z rzędu, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. Rada podtrzymała również kluczowe sformułowania w komunikacie.

W czwartek, 6 lutego o godz. 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego. (PAP Biznes)

tus/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4856 -0,52%
1 EUR 4,2162 -0,32%
1 GBP 5,0657 -0,64%
100 JPY 2,6250 -1,68%
1 USD 4,0697 -1,37%