Nowy system aukcyjny dla OZE uwzględni kryteria pozacenowe - MKiŚ

By stabilizować krajowy system elektroenergetyczny resort klimatu planuje m.in. nowy system aukcyjny dla OZE, który uwzględni kryteria pozacenowe - wynika z odpowiedzi MKiŚ na interpelację poselską. Ponadto resort analizuje umożliwienie istniejącym instalacjom PV dobudowanie w tej samej lokalizacji magazynu energii.


"Nowy system aukcyjny, który zostanie opracowany i uwzględni kryteria pozacenowe, pozwoli wspierać innowacyjne rozwiązania oraz rozwiązania, których potrzebuje polski przemysł i polski system elektroenergetyczny" - poinformował resort klimatu.

Dodał, że planowane jest też wspieranie integracji sektorowej, m.in. przez rozwijanie elektryfikacji ciepłownictwa i rozbudowę sezonowych magazynów ciepła, by efektywnie zagospodarować ewentualną nadpodaż energii elektrycznej z krajowych instalacji OZE w sektorze ciepłownictwa, jednocześnie obniżając koszty produkcji ciepła w Polsce.

MKiŚ podkreślił jednocześnie, że w Polsce nie występuje zjawisko "niechcianej energii", a sama podaż taniej energii, powodująca spadek cen energii na rynku, jest zjawiskiem pożądanym.

"Podejmowane działania mają na celu jedynie przejściowe ograniczenie nadpodaży energii elektrycznej, na czas przystosowania pozostałych elementów systemu elektroenergetycznego i ciepłownictwa do możliwości absorbcji zeroemisyjnej, krajowej energii z OZE" - zaznaczono.

Dodano, że rozwijane są projekty energetyczne nie tylko zapewniające bilansowanie instalacji OZE w momentach niższej generacji energii elektrycznej, ale także projekty „zdejmujące” nadwyżki – magazyny energii oraz instalacje przemysłowe i ciepłownicze oraz narzędzia handlowe, takie jak taryfy dynamiczne.

"Ich wejście na rynek będzie stopniowo powodowało mniejsze wahania cen i mniejsze obciążenie instalacji OZE kosztami profilu czy tzw. nierynkowym redysponowaniem" - napisał MKiŚ.

Podkreślił też, że aktualizacja Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu do 2030 roku (aKPEiK) uwzględnia wyzwania związane z nadprodukcją energii z OZE i koncentruje się na rozwiązaniach zwiększających elastyczność systemu.

"Dokument ten przewiduje rozwój magazynów energii elektrycznej i elektrowni szczytowo-pompowych, magazynów ciepła, elektrolizerów (na potrzeby produkcji zielonego wodoru), inteligentnych sieci oraz mechanizmów zarządzania popytem. Pozwala to efektywnie wykorzystywać nadwyżki energii i zwiększyć stabilność dostaw" - wyjaśnia resort.

MKiŚ zaznaczył, że analizuje na bieżąco dostępne mechanizmy oraz wdraża do prawa krajowego nowe regulacje, które mają na celu zapewnienie jak największej dostępności różnego rodzaju produktów, mechanizmów, które będą zwiększały elastyczność systemu elektroenergetycznego.

I tak, resort klimatu analizuje:

- możliwości w zakresie tzw. odpowiedzi odbioru (demand side response) oraz zwiększenia udziału magazynów energii w systemie elektroenergetycznym,

- możliwość wprowadzenia przepisów pozwalających istniejącym instalacjom PV na dobudowanie w tej samej lokalizacji magazynu energii elektrycznej, co pozwoli nowym oraz istniejącym instalacjom PV na magazynowanie wytworzonej energii elektrycznej w celu dostarczenia jej do sieci w okresach, kiedy pojawi się zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną,

- możliwości wsparcia rozwoju technologii magazynowania ciepła, w tym sezonowych magazynów ciepła, jako narzędzia wspomagającego transformację ciepłownictwa, a jednocześnie umożliwiającego absorbcję nadwyżek energii z OZE i stabilizację sieci. (PAP Biznes)

jz/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6086 -0,50%
1 EUR 4,2809 -0,11%
1 GBP 4,9949 -0,11%
100 JPY 2,6512 0,11%
1 USD 3,7677 -0,06%

Powiązane