Obraz inflacji poprawia się; powrót CPI do przedziału odchyleń od celu możliwy już w lipcu (opinia)

Według szybkiego szacunku GUS inflacja w marcu utrzymała się na poziomie z lutego i wyniosła 4,9 proc. rdr. W komentarzach po danych ekonomiści wskazują, że obraz inflacji w Polsce poprawia się, a powrót CPI do przedziału odchyleń od celu NBP możliwy jest już w lipcu. Dane wspierają scenariusz obniżki stóp procentowych przez RPP w lipcu br.
ING BŚ (X):
"Marcowa inflacja wyniosła 4,9 proc. rdr, oczekiwaliśmy 5,0 proc. rdr, inne prognozy 4,8-5,2 proc. Obraz inflacji skokowo się poprawia. Tegoroczny szczyt inflacji wypadł na niskim poziomie, powrót do przedziału wahań nastąpi już w lipcu, tj. rok wcześniej niż pokazuje projekcja. Kolejny argument ze zgłoszeniem wniosku o cięcie w kwietniu, właściwa obniżka możliwa nawet w lipcu.
Żywność podrożała o 6,7 proc. rdr, energia o 13,3 proc. rdr, a ceny paliw spadły o 4,7 proc. rdr. Od kwietnia oczekujemy niższej inflacji, a wyraźniejszego jej spadku w drugiej połowie 2025 r."
MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (e-mail):
"Roczny wskaźnik inflacji w marcu, wg wstępnych wyliczeń GUS, utrzymał się na poziomie z poprzednich dwóch miesięcy, czyli 4,9 proc. Dane okazały się ponownie niższe od średnich oczekiwań rynkowych. Z szacunków wynika, że inflacja po wykluczeniu cen żywności i energii (tzw. inflacja bazowa) obniżyła się w marcu do 3,4-3,5 proc. rdr z 3,6 proc. rdr w lutym.
Wyniki marca właściwie przesądzają, że średni poziom inflacji w I kwartale br. wyniesie 4,9 proc. rdr, a zatem sporo mniej od prognozy NBP na poziomie 5,4 proc. rdr. To także oznacza, że cała ścieżka inflacji na ten rok przesuwa się w dół i że w grudniu br. wskaźnik CPI znaleźć się może w pobliżu 3,0 proc. rdr.
Co zrobi z tym RPP? Na pewno jest to sytuacja, która mocno wspiera "gołębie" skrzydło w Radzie, osłabiając jednocześnie skrzydło "jastrzębie". Dyskusja o obniżkach stóp procentowych będzie prawdopodobnie coraz bardziej ożywiona, przy czym w mojej opinii w RPP nie zbierze się tyle głosów, aby przegłosować cięcie wcześniej niż w lipcu. To właśnie ten miesiąc, z nową projekcją inflacji i PKB, może stać się początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej w Polsce"
MBANK (X):
"4,9 proc. po raz trzeci! Jak się okazało, inflacja CPI nie przekroczyła ostatecznie 5 proc. w pierwszym kwartale (choć to dopiero wstępne dane marcowe). Inflację bazową szacujemy na ok. 3,5 proc. W ujęciu odsezonowanym wygląda to jeszcze lepiej".
*********
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 r. wzrosły rdr o 4,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.
Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w marcu o 5,0 proc. rdr i o 0,2 proc. mdm. (PAP Biznes)
pat/ gor/