Odmrożenie cen energii w II poł. '25 oddaliłoby powrót inflacji do celu względem projekcji - minutes RPP z XII

Odmrożenie cen energii od II poł. 2025 r. oddziaływałoby w kierunku wyższego wskaźnika inflacji także w I poł. 2026 r., co z kolei oddaliłoby prognozowany moment powrotu inflacji do celu NBP w porównaniu do wyników listopadowej projekcji - wynika z opisu dyskusji na grudniowym posiedzeniu RPP.


Podczas dyskusji większość członków Rady zaznaczała, że dla perspektyw inflacji CPI istotne znaczenie mają regulacje dotyczące cen energii.

Wskazywano, że zgodnie z nową ustawą w tym zakresie, przyjętą w listopadzie przez Sejm, od lipca 2025 r. ma zostać przywrócona opłata mocowa, a od października 2025 r. ma być zniesiony mechanizm ceny maksymalnej za energię elektryczną.

Zaznaczano, że według prognoz – uwzględniających rozwiązania przewidziane w tej ustawie i przy założeniu utrzymania obecnego poziomu taryf na sprzedaż energii elektrycznej – inflacja w I połowie 2025 r. będzie przekraczać 5 proc., w III kw. lekko się obniży ze względu na efekty bazy, ale jednocześnie zostanie podbita przez powrót opłaty mocowej, a od października 2025 r. nastąpi ponowny wzrost inflacji, wskutek dalszego odmrożenia cen energii.

"W efekcie według prognoz, za rok inflacja może kształtować się na poziomie podobnym do obecnego lub nawet wyższym. Zwracano uwagę, że założone odmrożenie cen energii od II połowy 2025 r. oddziaływałoby w kierunku wyższego wskaźnika inflacji także w I połowie 2026 r., co z kolei oddaliłoby prognozowany moment powrotu inflacji do celu NBP w porównaniu do wyników listopadowej projekcji" - napisano.

Niektórzy członkowie Rady oceniali, że czynniki inne niż regulacje dotyczące cen energii mogą mieć większe znaczenie dla średniookresowych perspektyw inflacji.

Zdaniem niektórych członków Rady podwyżka regulowanych cen energii – oprócz zwiększania rocznego wskaźnika inflacji – może oddziaływać w kierunku niższej presji popytowej na inne towary i usługi ze względu na jej ograniczający wpływ na dochody do dyspozycji gospodarstw domowych.

Członkowie Rady zaznaczali, że istotnym uwarunkowaniem dla perspektyw inflacji jest kształt polityki fiskalnej.

"Wskazywano, że w 2024 r. polityka fiskalna została poluzowana i deficyt sektora finansów publicznych był wysoki. Rząd oraz Komisja Europejska przewidują, że w 2025 r. deficyt strukturalny nawet lekko wzrośnie, a zatem nie będzie impulsu dezinflacyjnego ze strony polityki fiskalnej. Oceniano, że zaplanowany kształt polityki fiskalnej ogranicza przestrzeń dla ewentualnego poluzowania polityki pieniężnej" - dodano.

Zwracano uwagę, że choć rząd zapowiedział zacieśnienie fiskalne od 2026 r., to jednak nie przedstawił konkretnych działań w tym zakresie. Jednocześnie, zaplanowana przez rząd ścieżka długu publicznego w relacji do PKB po raz pierwszy od dawna jest silnie rosnąca.

Omawiając najważniejsze czynniki niepewności dla perspektyw inflacji, podkreślano, że utrzymuje się niepewność co do wpływu podwyższonej inflacji na oczekiwania inflacyjne i presję płacową, zwłaszcza przy oczekiwanym ożywieniu wzrostu gospodarczego i trwale niskim bezrobociu.

"Jednocześnie występuje niepewność co do perspektyw aktywności w największych gospodarkach, a także niepewność geopolityczna, przede wszystkim związana z rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę. Część członków Rady zwracała również uwagę na niepewność co do cen energii w dalszej perspektywie, w tym poziomu regulowanych taryf na energię elektryczną w II połowie 2025 r." - napisano.

Większość członków Rady oceniła, że inflacja jest obecnie istotnie podwyższana przez wzrost cen nośników energii, a także inne czynniki regulacyjne.

"W kierunku wyższej presji cenowej w krajowej gospodarce oddziałuje również wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym. Czynnikiem proinflacyjnym jest poluzowanie polityki fiskalnej. Istotnie podwyższona pozostaje inflacja bazowa, w tym wysoka jest dynamika cen usług. Jednocześnie presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają relatywnie niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą ogranicza krajową presję inflacyjną. W tym samym kierunku oddziałuje także wcześniejsze umocnienie kursu złotego" - napisano.

"W najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także zaplanowane wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych. Jednocześnie wciąż podwyższona ma być inflacja bazowa, w warunkach prognozowanego ożywienia gospodarczego oraz wciąż luźnej polityki fiskalnej" - dodano.

W ocenie RPP z grudnia, w średnim okresie – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac – inflacja powinna powrócić do celu NBP. Jednak czynnikiem niepewności dotyczącym oczekiwanego horyzontu powrotu inflacji do celu pozostaje kształtowanie się cen energii ze względu na ich prawdopodobne odmrożenie w II połowie 2025 r., a także wpływ podwyższonej dynamiki cen energii na oczekiwania inflacyjne.

W grudniu na posiedzeniu RPP ponownie pojawiła się opinia, że wobec podwyższonej inflacji, a także silnego wzrostu poziomu cen w poprzednich latach, obecny poziom stóp procentowych NBP jest zbyt niski dla zapewnienia trwałego powrotu inflacji do celu w średnim okresie.

W grudniu RPP utrzymała stopy proc. na niezmienionym poziomie, z referencyjną 5,75 proc. (PAP Biznes)

tus/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5221 -0,62%
1 EUR 4,2587 -0,24%
1 GBP 5,0318 -0,49%
100 JPY 2,6438 -0,69%
1 USD 4,1321 -0,34%