Pengab spadł w I do 24,1 pkt.; bankowcy przewidują w '25 istotny wzrost aktywności klientów
Wskaźnik koniunktury bankowej spadł w styczniu w porównaniu do grudnia o 3,1 pkt. do 24,1 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Minds & Roses. Bankowcy przewidują w 2025 roku istotny wzrost aktywności klientów na rynku bankowym, ale także znaczący wzrost kosztów działalności banków.
Indeks prognostyczny spadł mdm o 1,7 pkt. do poziomu 23,6 pkt., natomiast indeks ocen jest niższy mdm o 4,3 pkt. i wyniósł 24,7 pkt.
"Środowisko bankowe z nadzieją i optymizmem patrzy na 2025 r., a 35 proc. spodziewa się, że będzie to rok lepszy niż 2024. Przewidywany jest istotny wzrost aktywności klientów na rynku bankowym, ale także znaczący wzrost kosztów działalności banków" - powiedział, cytowany w raporcie, Marcin Idzik z Minds&Roses.
"W styczniu mdm zaobserwowano silny sezonowy spadek aktywności klientów na rynku kredytów mieszkaniowych, kredytów konsumpcyjnych oraz obrotowych i inwestycyjnych. Wzrosła aktywność zarówno klientów indywidualnych jak i przedsiębiorców na rynku depozytów. Odnotowano pogorszenie odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla rynku kredytów obrotowych oraz kredytów konsumpcyjnych. Nastąpiły pozytywne zmiany w odczytach sześciomiesięcznych prognoz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju" - dodał.
Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w styczniu 42 pkt., czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o 1 pkt, a wskaźnik oceny dla tego segmentu jest niższy o 28 pkt. i wynosi 1 pkt.
Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w styczniu wyniósł 33 pkt. i w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o 7 pkt. Wskaźnik ocen zanotował 10 pkt., czyli w stosunku do poprzedniego miesiąca spadł o 9 pkt.
Podano, że w styczniu odnotowano mdm poprawę odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw oraz lokat terminowych przedsiębiorstw. Pogorszenie prognoz odnotowano dla rynku kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów obrotowych przedsiębiorstw.
Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi 3 pkt., co stanowi spadek mdm o 8 pkt., a rdr jest niższa o 18 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi 7 pkt., co stanowi mdm wzrost o 4 pkt., a rdr jest wyższa o 2 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi 14 pkt, co oznacza wzrost mdm o 4 pkt., a rdr jest niższa o 4 pkt.
Związek Banków Polskich oraz Minds & Roses podały, że w prognozie bankowców na 2025 rok przeważają opinie pozytywne. Jedna czwarta badanych (27 proc.) uważa, że 2025 rok będzie dla bankowości gorszy niż poprzedni. 35 proc. badanych spodziewa się, że 2025 rok będzie lepszy, natomiast według 38 proc., obecny rok będzie porównywalny z poprzednim.
Według 93 proc. badanych w 2025 roku wzrosną koszty działalności banków, 62 proc. przewiduje wzrost przychodów banków. 59 proc. badanych przewiduje spadek liczby placówek bankowych w 2025 roku, a 62 proc. przewiduje spadek zatrudnienia w bankach.
59 proc. badanych przewiduje, że najważniejszym źródłem przychodów banków w roku 2025 będzie wzrost sprzedaży produktów dotychczasowym klientom (rdr spadek o 9 p.p.). 20 proc. jest zdania, że przychody osiągane będą głównie dzięki wzrostowi cen usług bankowych. 21 proc. badanych upatruje źródeł przychodu we wzroście liczby nowo pozyskanych klientów.
W 2025 r. największa dynamika wzrostu przewidywana jest w liczbie klientów korzystających z bankowości mobilnej - 93 proc. opinii bardzo wzrośnie lub nieco wzrośnie. Podano, że w pozostałych obszarach także przeważają opinie pozytywne nad negatywnymi. Znacząco poprawiły się przewidywania dotyczące wzrostu liczby kredytów dla osób indywidualnych. Poprawę przewidywań rdr odnotowano dla liczby kont osobistych, liczby kredytów dla osób indywidulanych, liczby lokat osób indywidualnych, a także liczby rachunków osób prowadzących działalność gospodarczą.
Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 8-24 stycznia. (PAP Biznes)
seb/ ana/