Pengab spadł w II do 20 pkt.; spadła aktywność klientów na rynku depozytów, a wzrosła na rynku kredytów

Wskaźnik koniunktury bankowej spadł w lutym w porównaniu do stycznia o 4,1 pkt. do 20 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Minds & Roses. W lutym spadła aktywność klientów na rynku depozytów, a wyraźnie wzrosła aktywność na rynku kredytów.


Indeks prognostyczny wzrósł mdm o 9,1 pkt. do poziomu 32,7 pkt., natomiast indeks ocen jest niższy mdm o 17,5 pkt. i wyniósł 7,2 pkt.

"W lutym mdm zaobserwowano silny sezonowy spadek aktywności klientów na rynku depozytów bieżących. Wyraźnie wzrosła aktywność zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców na rynku kredytów" - powiedział, cytowany w raporcie, Marcin Idzik z Minds&Roses.

"Odnotowano poprawę odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla rynku kredytów obrotowych, kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów mieszkaniowych. Prognozy trzymiesięczne dla rynku kredytów są wyraźnie optymistyczne. Nastąpiły pozytywne zmiany w odczytach sześciomiesięcznych prognoz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju" - dodał.

Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w lutym 50 pkt., czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o 8 pkt, a wskaźnik oceny dla tego segmentu jest wyższy o 10 pkt. i wynosi 11 pkt.

Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w lutym wyniósł 27 pkt. i w porównaniu z poprzednim miesiącem spadł o 6 pkt. Wskaźnik ocen zanotował 16 pkt., czyli w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrósł o 6 pkt.

Podano, że w lutym odnotowano mdm poprawę odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla kredytów mieszkaniowych, kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów obrotowych przedsiębiorstw. Wyraźna korekta prognoz nastąpiła dla rynku lokat terminowych przedsiębiorstw ora gospodarstw domowych.

Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi 10 pkt., mdm jest wyższa o 7 pkt., a rdr jest spadła o 8 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi 13 pkt., co oznacza mdm wzrost o 6 pkt., a rdr jest wyższa o 9 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi 22 pkt., czyli mdm wzrosła o 8 pkt., a rdr jest wyższa o 7 pkt.

Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 5-21 lutego. (PAP Biznes)

seb/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4202 -0,08%
1 EUR 4,1618 -0,11%
1 GBP 5,0248 -0,12%
100 JPY 2,6506 -0,43%
1 USD 3,9708 -0,43%