Plan redukcji deficytu nie przewiduje cięcia wydatków socjalnych i inwestycji - Majszczyk, MF
Plan redukcji deficytu budżetowego w latach 2025-2028 nie przewiduje cięć wydatków socjalnych i inwestycji - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Zapewniła, że utrzymane zostaną 13. i 14. emerytury oraz program 800 plus.
Podczas posiedzenia Sejmu w środę Zbigniew Kuźmiuk (PiS) złożył wniosek o przedstawienie informacji na temat planu strukturalno-budżetowego na lata 2025-2028, który rząd przedstawił Komisji Europejskiej. Przypomniał, że do przedłożenia takiego planu zobowiązuje procedura nadmiernego deficytu nałożona na Polskę przez KE w ubiegłym roku. Plan zakłada zmniejszenie deficytu budżetowego do mniej niż 3 proc. PKB w ciągu czterech lat.
Wiceminister finansów Majszczyk poinformowała, że plan redukcji deficytu nie przewiduje cięć wydatków socjalnych i inwestycji, a średnioroczny wzrost wydatków będzie na poziomie 4 proc.
"Nie ma absolutnie żadnych założeń i potrzeby, by ciąć wydatki socjalne" - powiedziała Majszczyk.
"Utrzymane zostaną 13. i 14. emerytury oraz program 800 plus" - dodała.
Poinformowała też, że Polska ma możliwości, by założone w poszczególnych latach cięcia deficytu przesunąć. Zaznaczyła również, że "jeżeli dochody strukturalne będą wyższe, to cięcia wydatków będą niższe niż założono".
Wiceminister poinformowała też, że do 30 kwietnia Polska przedłoży pierwsze sprawozdanie z realizacji planu.
"Przekonamy się czy ta ścieżka działa, czy pozwoli na zejście z deficytu i długu" - powiedziała.
Procedura nadmiernego deficytu jest uruchamiana, gdy w danym kraju UE deficyt sektora finansów publicznych przekroczy 3 proc. PKB lub gdy dług publiczny jest wyższy niż 60 proc. PKB.
W planie budżetowym przedstawionym w październiku 2024 r. w Brukseli Polska założyła wyjście z procedury nadmiernego deficytu poprzez jego nierównomierną redukcję – średnio o 0,82 proc. PKB rocznie. Polski rząd podkreślił, że celem jest sprowadzenie długu do poziomu poniżej 60 proc. PKB, ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych do poziomu poniżej 3 proc. PKB i w rezultacie wyjście z procedury nadmiernego deficytu w ciągu czterech lat.(PAP)
ewes/ malk/ osz/