Polsce może nie udać się wyrosnąć z deficytu w 4-letniej perspektywie, konieczne cięcia wydatków - PKO BP (opinia)
Polsce może nie udać się naturalnie wyrosnąć z deficytu w 4-letniej perspektywie, konieczne będą ograniczenia wydatków, co może negatywnie wpływać na wzrost gospodarczy - oceniają ekonomiści PKO BP. Ich zdaniem, deficyt sektora gg w 2024 r. wyniesie 6,1 proc. PKB, a w 2025 r. znajdzie się na poziomie 5,6 proc. PKB.
"Nasza prognoza deficytu fiskalnego w 2025 jest nieznacznie wyższa od założeń rządu. Oczekujemy niższej realizacji zarówno dochodów, jak i wydatków. Dla tych ostatnich kluczowym źródłem niepewności są możliwości realizacji projektów obronnych. Niższa prognoza dochodów wynika z mniej optymistycznych założeń co do wzrostu PKB i inflacji" - napisano w raporcie PKO BP.
"By osiągnąć deficyt zaplanowany w średniookresowym planie budżetowym, konieczny jest wysiłek fiskalny na poziomie 0,6 pkt. proc., co wymaga większego zaangażowania niż redukcja o planowane 0,2 pkt. proc. Brak realizacji założeń sprawi, że nie uda się naturalnie wyrosnąć z deficytu w 4-letniej perspektywie, konieczne będą ograniczenia wydatków, co mogłoby negatywnie wpływać na wzrost gospodarczy" - dodano.
PKO BP prognozuje, że deficyt sektora gg w 2024 r. wyniesie 6,1 proc. PKB, a w 2025 r. znajdzie się na poziomie 5,6 proc. PKB.
W Średniookresowym planie budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028 resort finansów założył, że deficyt sektora wyniesie w 2024 r. 5,7 proc. PKB, a w 2025 r. obniży się do 5,5 proc. PKB.
Zdaniem ekonomistów PKO BP, trajektoria długu publicznego może być z kolei niższa niż zakłada rząd.
"Projekt budżetu zakłada wzrost długu publicznego do 59,8 proc. w 2025. Oczekujemy jednak, że rzeczywista trajektoria długu będzie niższa, biorąc pod uwagę przeszacowanie m.in. wydatków Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który w 2024 zrealizował jedynie 60 proc. planu. Przekroczenie progu 60 proc. PKB dla długu publicznego jest prawdopodobne w 2026, co zwiększyłoby presję na konsolidację fiskalną, ograniczając możliwość stosowania klauzuli obronnej" - napisano w raporcie.
Autorzy raportu wskazują, że główne źródła niepewności dla powyższych prognoz to skala wydatków militarnych, nowe programy fiskalne (w tym reforma finansów JST) oraz zmiany stóp procentowych i kursów walutowych. (PAP Biznes)
pat/ asa/