Polski przemysł wciąż zmaga się z niskim popytem, ale perspektywy optymistyczne - Druchyn, PIE (opinia)
Przemysł w Polsce wciąż zmaga się z niskim popytem, co potwierdzają dane rynkowe oraz badania koniunktury - ocenia analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sergiej Druchyn. Jak wskazuje, perspektywy na najbliższe miesiące są jednak bardziej optymistyczne.
"Przemysł w Polsce wciąż zmaga się z niskim popytem, co potwierdzają dane rynkowe oraz badania koniunktury. W porównaniu do grudnia 2023 roku produkcja przemysłowa w sierpniu br. była o 4,2 proc. niższa. Badania koniunktury GUS wskazują m.in. na pogarszający się portfel zamówień zagranicznych – we wrześniu odsetek przedsiębiorców wskazujących na tę barierę działalności był najwyższy od czerwca 2020 roku" - napisał w komentarzu analityk.
"Perspektywy na najbliższe miesiące są jednak bardziej optymistyczne. Stabilizacja makroekonomiczna oraz wzrost konsumpcji będą wspierać poprawę wyników przemysłu. Analitycy ankietowani przez Focus Economics przewidują wzrost produkcji przemysłowej o 2 proc. w 2024 i 5,1 proc. w 2025 roku. Jednocześnie gorsze wyniki w strefie euro i w Niemczech w najbliższych latach mogą negatywnie wpływać na aktywność w Polsce" - dodał.
We wtorek firma S&P Global podała, że wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce we wrześniu wyniósł 48,6 pkt. wobec 47,8 pkt. w sierpniu. (PAP Biznes)
pat/ osz/