Prawdopodobny scenariusz dla wzrostu gospodarczego to odbicie w kształcie liter "Vu" - Santander BP (opinia)

Polska gospodarka znajduje się obecnie w środku drugiego dołka w obecnym cyklu, który powinien być płytszy, ale dłuższy niż pierwszy; prawdopodobny scenariusz dla wzrostu gospodarczego to odbicie w kształcie liter "Vu" - oceniają w najnowszym raporcie ekonomiści Santander BP. Ich zdaniem, w 2021 r. PKB Polski wzrośnie o 4,6 proc. rdr.


"Wcześniej w tym roku mieliśmy nadzieję na scenariusz dla wzrostu PKB w kształcie litery V. Jednak rzeczywistość okazała się bardziej skomplikowana i trudna do opisania jedną literą. Gdybyśmy wciąż mieli szukać skrótu, który najlepiej oddaje prawdopodobny scenariusz dla wzrostu gospodarczego to byłoby to "Vu" - napisano w raporcie.

"Znajdujemy się obecnie w środku drugiego dołka w tym cyklu – dołka, który powinien być płytszy, ale dłuższy niż ten pierwszy. Według nas aktywność będzie osłabiona również w I kw. 2021 r., ponieważ zagrożenie pandemią raczej nie zniknie przez zimę. Wybiegając w przód, spodziewamy się wyraźniejszego odbicia aktywności gospodarczej w II poł. 2021 r., gdy postępy w masowym szczepieniu doprowadzą do rozwiania obaw o kolejne fale pandemii, odblokują zakumulowany popyt i przywrócą przed-pandemiczny poziom aktywności gospodarczej" - dodano.

Santander BP prognozuje, że w 2021 r. PKB Polski wzrośnie o 4,6 proc. rdr, głównie dzięki mocnemu odbiciu konsumpcji prywatnej.

"Wzrost PKB w przyszłym roku może wynieść średnio 4,6 proc. rdr (czyli bardzo blisko 4,7 proc. z 2019 r.) i będzie podsycany głównie przez zdecydowane odbicie popytu krajowego, a szczególnie konsumpcji prywatnej, z nieco słabszym i przychodzącym nieco później odbiciem inwestycji. Choć w eksporcie netto wciąż będzie duża nadwyżka to ten składnik będzie negatywnie wpływał na wzrost PKB, pomimo solidnych wyników samego eksportu, gdyż spodziewamy się przyspieszenia w imporcie w II poł. roku" - napisano w raporcie.

"Z uwagi na ekstremalnie duże wahnięcia w poziomie PKB w ostatnich (ale też kolejnych) kwartałach, stopy wzrostu rdr w latach 2021-2022 będą podlegały silnym efektom bazy, przez co mogą dawać mylne pojęcie o zachowaniu gospodarki. Dlatego też, wolimy patrzeć, tam gdzie to możliwe, na (oczyszczone z wahań sezonowych) poziomy produkcji i PKB, żeby właściwie ocenić faktyczną naturę trendów" - dodano.

Autorzy raportu uważają, że III fala pandemii Covid-19 zimą lub wczesną wiosną wydaje się być nieunikniona.

"Obecnie rozprzestrzenianie pandemii znów przyhamowało, a liczba nowych przypadków spadła do poziomów wskazanych przez rząd jako dostateczne do poluzowania restrykcji (rząd oznajmił jednak, że nie zamierza jednak ich łagodzić przed końcem tego roku). Za wcześnie by mówić, że zagrożenie minęło i wg nas racjonalne jest założenie, że czeka nas trzecia fala pandemii Covid-19 zimą/wczesną wiosną, zanim dostatecznie duża część populacji zostanie zaszczepiona przeciw koronawirusowi" - napisano.

"Sytuacja może się zmienić w trakcie 2021. Chociaż wciąż jest duża niepewność dot. implementacji strategii szczepień (jak szybko i jak efektywnie będzie postępował ten proces) to naszym zdaniem w bazowym scenariuszu należy przyjąć, że w okolicy połowy 2021 r. zaszczepione zostaną najbardziej zagrożone grupy i życie zacznie wracać do normalności" - dodano. (PAP Biznes)

pat/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4429 1,72%
1 EUR 4,2208 1,11%
1 GBP 5,0063 0,20%
100 JPY 2,6144 1,37%
1 USD 3,8094 -1,20%