Presja płacowa bardziej uporczywa, może przesądzić o działaniach RPP na pocz. '25 - Citi (opinia)

pap_20220504_1U9.jpg

Presja płacowa może okazać się bardziej uporczywa niż dotychczas zakładano, a zachowanie płac w pierwszych miesiącach 2025 r. może przesądzić o działaniach RPP - oceniają ekonomiści Citi Handlowego. Ich zdaniem być może mamy do czynienia z efektami nawet trzeciej rundy w dostosowaniach płacowych.


"Ostatnie dostępne dane o płacach obejmują listopad i pokazują wzrost wynagrodzeń w przedsiębiorstwach o 10,5 proc. rdr. Jest to wynik znacznie niższy niż niemal 13 proc. notowane w pierwszych miesiącach minionego roku. Nasz scenariusz zakłada stopniowe dalsze słabnięcie presji płacowej, jednak w tym kontekście warto odnotować też niepokojące sygnały. Otóż w ostatnich miesiącach trend spadkowy dynamiki płac najwyraźniej wygasł" - napisali eksperci Citi.

"Praktycznie od kwietnia miesięczne wzrosty płac oscylują w okolicach 0,8 proc. mdm i jeżeli można doszukiwać się jakiegoś trendu, to od kwietnia tempo wzrostu płac nawet lekko nabrało tempa. Oznacza to, że wyhamowanie rocznej dynamiki płac w trakcie minionego roku z niemal 13 proc. rdr do 10,5 proc. w dużym stopniu było wynikiem efektów statystycznych (wysoka baza)" - dodali.

Do podobnych wniosków skłania ekonomistów rozkład podwyżek płac po sektorach. Według szacunków Citi w ciągu ostatnich trzech miesięcy płace rosły w dwucyfrowym tempie (dane anualizowane) w niemal połowie branż gospodarki.

"O ile w pierwszych dwóch miesiącach roku dynamiczne podwyżki płac można było tłumaczyć rosnącą płacą minimalną, pod koniec roku efekt ten powinien był już wygasnąć. Może być też tak, że obecnie obserwujemy efekty nawet nie drugiej, lecz może i trzeciej rundy, w miarę jak wyższa płaca minimalna wpływa również na wynagrodzenia osób z wyższych przedziałów dochodowych. Jeżeli tak jest, to presja płacowa może okazać się bardziej uporczywa niż dotychczas zakładano" - oceniają.

Powyższe obserwacje oznaczają, że zachowanie płac w pierwszych miesiącach 2025 roku może przesądzić o działaniach RPP.

"Jeżeli miesięczne zmiany płac pozostaną na poziomie, na którym ustabilizowały się w ostatnich sześciu miesiącach (0,8 proc.), to trudno będzie o szybką normalizację na rynku pracy i szybkie obniżki. Nawet jeżeli nie jest to nasz scenariusz podstawowy, taką możliwość traktujemy jak najbardziej poważnie" - konkludują.

Prezes NBP A. Glapiński zapowiedział w grudniu, że obniżki stóp procentowych możliwe będą dopiero w 202­­­­­6 r.,­­ w związku z prognozowanym odbiciem inflacji w IV kw. 2025 r. po odmrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych.

Jego zdaniem w obliczu inflacji zarówno bieżącej, jak i prognozowanej, dwukrotnie przekraczającej cel banku centralnego, dwucyfrowej dynamiki płac, luźnej polityki fiskalnej, niskiego bezrobocia i oczekiwanego ożywienia gospodarczego – w tym zwiększanego przez napływ środków unijnych – zbyt wczesne obniżenie stóp procentowych wystawiałoby polską gospodarkę na ryzyko utrwalenia podwyższonej inflacji. (PAP Biznes)

tus/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5576 0,33%
1 EUR 4,2712 0,10%
1 GBP 5,0839 -0,22%
100 JPY 2,6591 0,95%
1 USD 4,1840 0,53%