Produkcja przemysłowa w kwietniu powyżej oczekiwań; popyt wewnętrzny powinien wspierać sektor (opinia)

PMIfabryka.jpg

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 1,2 proc. rdr wobec oczekiwanego przez rynek spadku na poziomie 0,2 proc. rdr. W danych widać odbicie w branżach eksportowych, choć ciężko ocenić, na ile będzie ono trwałe. Wsparciem dla produkcji w kolejnych miesiącach powinien być jednak mocny popyt wewnętrzny - oceniają w komentarzach po danych GUS ekonomiści.


RAFAŁ BENECKI, ING (dla PAP Biznes):

"Widać odbicie w branżach eksportowych, to ważny sygnał, choć nie wiemy jak trwałe ono będzie - może mieć związek z kupowaniem na zapasach przed wejściem w życie ceł. Widać także poprawę w branżach, które mogą mieć związek z boomem inwestycji publicznych, a także w niektórych sektorach zbrojeniowych - choć są to bardziej naprawy niż produkcja.

Ogółem wynik był mocny - mamy wzrost drugi miesiąc z rzędu, pomimo niekorzystnego kalendarza, pomimo mocnej bazy z ubiegłego roku. Na tle regionu widać, że udaje nam się 'odrywać' od stagnacji przemysłu w regionie, którą widać w Niemczech, w Czechach - od wielu lat.

Można liczyć na to, że w kolejnych miesiącach popyt wewnętrzny będzie mocno działał, gospodarka powoli przygotowuje się do inwestycji publicznych, wsparcie powinien stanowić też popyt konsumpcyjny. Mam obawy na ile trwałe będzie odbicie sektorów eksportowych, ale te dwie siły powinny działać i jest szansa na to, że przemysł będzie trochę mocniejszy niż w regionie. Od 2026 r. powinien też pojawić się mocniejszy popyt ze strony Niemiec".

MBANK (X):

"Wynik produkcji przemysłowej był dobry, lepszy od oczekiwań. Produkcja idzie w ślad za poprawiającym się PMI. Co więcej, po odsezonowaniu okazuje się, że główną przyczyną było przetwórstwo przemysłowe. To zdecydowanie dobra oznaka na przyszłość".

BANK PEKAO (X):

"W końcu pozytywna niespodzianka w danych o produkcji przemysłowej, która wzrosła w kwietniu o 1,2 proc. rdr. Czy to koniec wieloletniej stagnacji? Nie, jesteśmy wciąż na poziomach produkcji towarzyszących nam od 2022. To może co najwyżej być początek końca".

************************

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 1,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3,5 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji o 0,2 proc. rdr i spadku w ujęciu miesiąc do miesiąca o 4,8 proc.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w kwietniu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,2 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,0 proc. wyższym niż w poprzednim miesiącu.

Z kolei ceny produkcji przemysłowej w kwietniu 2025 r. spadły rdr o 1,4 proc., w ujęciu miesięcznym spadły o 0,2 proc. Tu ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali spadek o 1,5 proc. rdr i o 0,1 proc. mdm. (PAP Biznes)

pat/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5403 -0,20%
1 EUR 4,2588 -0,11%
1 GBP 5,0595 -0,03%
100 JPY 2,6106 -0,20%
1 USD 3,7851 -0,56%