Profil:
KGHM Polska Miedź SAProjekt aktualizacji polityki surowcowej Polski może być gotowy za rok - MKiŚ (opis)
Resort klimatu i środowiska pracuje nad aktualizacją polityki surowcowej państwa, której projekt może być gotowy za rok - poinformował w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Galos. Dokument ma zawierać m.in. listę surowców kluczowych dla polskiej gospodarki.
"Mamy politykę surowcową państwa, dokument zatwierdzony w marcu 2022 roku. Natomiast on już jest przedmiotem prac mających na celu jego aktualizację" - powiedział podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. infrastruktury krytycznej, górnictwa i energetyki główny geolog kraju i wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Galos.
Dodał, że jednym z najważniejszych powodów aktualizacji jest wejście w życie w maju tego roku unijnego rozporządzenia Critical Raw Materials Act.
"W polskiej polityce surowcowej mamy do tej pory pojęcia surowców krytycznych i strategicznych dla polskiej gospodarki, natomiast (...) w tej nowej aktualizowanej polityce surowcowej państwa, której projekt aktualizacji, mam nadzieję, gdzieś za rok będzie gotowy, (...) to będą surowce krytyczne i strategiczne dla Unii Europejskiej, czyli 34 surowce krytyczne, a spośród nich 17 surowców strategicznych" - powiedział.
"Natomiast chcemy też wciąż zaakcentować, czy wyodrębnić to, że niektóre surowce krytyczne i strategiczne (dla UE) dla polskiej gospodarki aż tak ważne nie są, a są ważne inne surowce. Dlatego będzie też trzecia grupa w tym dokumencie zaproponowana - surowców kluczowych dla polskiej gospodarki" - dodał.
Główny geolog kraju zasygnalizował też zmiany legislacyjne w prawie geologicznym i górniczym.
"Myślę, że ten projekt aktualizacji polityki surowcowej państwa do konsultacji międzyresortowych trafi nie wcześniej niż w III kwartale przyszłego roku" - zaznaczył.
W rozmowie z PAP Biznes Galos zaznaczył, że wśród surowców, które są dla Polski bardzo ważne, a których nie ma na unijnych listach, są węglowodory czy niektóre surowce budowlane.
"Dlatego, oprócz listy surowców krytycznych i strategicznych dla UE, przyjmiemy też nową listę surowców kluczowych dla polskiej gospodarki” – powiedział.
Dodał, że drugą zmianą w zaktualizowanej polityce surowcowej będzie włączenie do niej Krajowego programu poszukiwań źródeł surowców krytycznych, który przygotowuje głównie Państwowy Instytut Geologiczny.
W aktualizacji dokumentu rozbudowana ma być też ocena potencjału pozyskiwania surowców z dawnych hałd górniczych i innych odpadów przemysłowych.
"Jedną z przesłanek zmiany tego dokumentu jest też aktualizacja zapotrzebowania na poszczególne surowce, dlatego, że ostatnie lata przyniosły w tym względzie dość istotne zmiany” – powiedział Galos.
"Na niektóre surowce w Polsce jest i będzie większe zapotrzebowanie. Takim przykładem jest choćby grafit do baterii litowo-jonowych. Natomiast znaczenie niektórych, ze względu na uwarunkowania cen energii i klimatyczne, stopniowo maleje, nad czym też czasem ubolewam, bo obawiam się, że znaczenie niektórych branż polskiego przemysłu będzie maleć w związku z zachodzącymi zmianami gospodarczymi” – dodał.
Poinformował, że chodzi też o usystematyzowanie działań wspierających państwa.
"W obecnej polityce brakowało mi, i nie wiem na ile będziemy w stanie to rozwinąć, zadedykowania pewnych elementów wsparcia zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy by chcieli rozwijać produkcję tych surowców krytycznych czy kluczowych” – zaznaczył.
W dokumencie mają znaleźć się też zapisy dotyczące odzysku metali ziem rzadkich z baterii litowo-jonowych.
„Musimy podchodzić do tego tematu w sposób prośrodowiskowy i zrównoważony. W związku z tym obowiązuje zasada +secondary first+, czyli tam, gdzie jest możliwość rozwoju recyklingu, to przede wszystkim najpierw to trzeba zrobić, a nie sięgać po nowe złoża” – powiedział główny geolog kraju, dodając, że w przypadku Polski podmioty gospodarcze zgłosiły propozycje trzech projektów strategicznych dla UE, w tym projekt recyklingu baterii litowo-jonowych. (PAP Biznes)
jz/ osz/