Robotów przemysłowych w swojej działalności używa 18 proc. dużych firm w Polsce - PIE
Robotów przemysłowych w swojej działalności używa 18 proc. dużych firm (zatrudniających 250 lub więcej osób) w Polsce - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak wskazują autorzy badania, robotyzacja ma się dobrze w firmach dużych, eksportowych i niekonkurujących cenowo.
"Obraz robotyzacji w Polsce często przedstawiany jest na danych sektorowych, pokazujących bezwzględną liczbę wykorzystywanych robotów przemysłowych lub gęstość robotyzacji, tj. liczbę robotów przypadającą na 10 tys. pracowników sektora. Dane z badań przedsiębiorstw przeprowadzonych przez PIE obrazują, że wykorzystanie robotów w przedsiębiorstwach w Polsce różni się m.in. w zależności od wielkości przedsiębiorstw czy ich orientacji na eksport" - napisano w raporcie.
"18 proc. dużych firm (zatrudniających 250 lub więcej osób) w Polsce używa robotów przemysłowych w swojej działalności – wynika z badań ilościowych PIE przeprowadzonych pod koniec 2024 r. na próbie 1.000 przedsiębiorstw. Jednocześnie z robotów przemysłowych korzysta 4 proc. firm małych i średnich oraz 3 proc. firm mikro" - dodano.
Z badań wynika, że z robotów przemysłowych korzystają głównie firmy z przewagą kapitału zagranicznego (20 proc.) lub wyłącznie z kapitałem zagranicznym (17 proc.).
"Dla porównania, 5 proc. firm z przewagą kapitału polskiego oraz 4 proc. wyłącznie z kapitałem polskim używa robotów przemysłowych. Powyższe tendencje dotyczące inwestycji w robotyzację firm dużych oraz z przewagą kapitału zagranicznego potwierdzają również badania eksportowe firm produkcyjnych przeprowadzone przez PIE w 2025 r." - napisano w raporcie.
Z badania ankietowego eksporterów przeprowadzonego przez PIE w styczniu 2025 r. wynika, że nastawienie na eksport sprzyja robotyzacji w firmach.
"Jedna trzecia firm eksportowych z sektora przetwórstwa przemysłowego w Polsce wdrożyła lub wdraża robotyzację. W firmach, w których wartość eksportu przekracza 10 mln EUR wynik ten sięgał nawet 60 proc. Dla firm z pozostałych kategorii wartości do 10 mln EUR odsetek firm, które wdrożyły robotyzację waha się od 10 proc. do 19 proc." - napisano w raporcie.
"Podobne zależności widać, gdy spojrzymy na procentowy udział eksportu. Firmy z udziałem eksportu powyżej 51 proc. w ponad 40 proc. przypadków wdrożyły lub wdrażają robotyzację. Tę samą technologię wdrożyło 34 proc. firm z udziałem eksportu od 11 proc. do 50 proc. oraz 21 proc. firm z udziałem eksportu do 10 proc." - dodano.
Autorzy raportu wskazują, że wyższy poziom robotyzacji widoczny jest również wśród firm eksportowych wykorzystujących pozacenowe strategie konkurowania na rynkach zagranicznych.
"53 proc. firm eksportowych, które wskazały, że konkurują w swej działalności gospodarczej pozacenowo z pewnymi elementami konkurencji cenowej wdrożyło lub wdraża robotyzację. Tę samą technologię wdraża 39 proc. firm, które konkurują cenowo z pewnymi elementami konkurencji pozacenowej oraz 23 proc. firm, które konkurują jedynie cenowo" - napisano.
Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w Polsce z robotów przemysłowych korzystają głównie firmy z sektora przetwórstwa przemysłowego, duże oraz z przewagą kapitału zagranicznego.
"Jednocześnie ważnym czynnikiem różnicującym jest udział i wartość eksportu przedsiębiorstw. Elementem sprzyjającym robotyzacji firm eksportowych może być ich uczestnictwo w globalnych łańcuchach wartości międzynarodowych korporacji" - napisano w raporcie.
"To pokazuje, że robotyzacja w Polsce zachodzi w sposób selektywny w konkretnych kategoriach firm. Firmy małe i średnie działające wyłącznie na rynku lokalnym wydają się być kategorią firm potrzebujących największego wsparcia w procesie robotyzacji" - dodano. (PAP Biznes)
pat/ asa/