Skarga na decyzję GDOŚ nie wstrzymuje inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową - MKiŚ

elektrownia_atom.jpg

GDOŚ przekazał do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję z 16 stycznia ws. budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu, ale nie wstrzymuje to wykonania zaskarżonej decyzji ani nie wstrzymuje możliwości kontynuowania przez inwestora procesu inwestycyjnego - poinformowało PAP Biznes Ministerstwo Klimatu i Środowiska.


Resort potwierdził w odpowiedzi na pytanie PAP Biznes, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) 11 kwietnia 2025 r. przekazał do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję GDOŚ z 16 stycznia 2025 r.

"Przekazanie skargi do sądu jest standardową procedurą i wynika z przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Co więcej przekazanie skargi do sądu nie wstrzymuje wykonania zaskarżonej decyzji ani nie wstrzymuje możliwości kontynuowania przez inwestora procesu inwestycyjnego" - podkreślił MKiŚ.

W styczniu Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił część decyzji środowiskowej dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce na obszarze m.in. Choczewa z 2023 r., a pozostałą jej część utrzymał w mocy. MKiŚ podkreśliło wtedy, że otwiera to drogę do uzyskiwania kolejnych pozwoleń dla EJ.

W pierwotnej decyzji GDOŚ uznał, że inwestycja nie będzie znacząco negatywnie oddziaływać na obszary Natura 2000, nie pogorszy też stanu siedlisk przyrodniczych, siedlisk gatunków roślin i zwierząt oraz nie pogorszy integralności obszarów Natura 2000 lub ich powiązań z innymi obszarami. Ponadto wskazano, że przedsięwzięcie nie wpłynie znacząco negatywnie na wody podziemne i powierzchniowe, w tym wody Morza Bałtyckiego.

Projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce realizuje należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Jako wykonawcę i partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel.

Pierwsza elektrownia w amerykańskiej technologii AP1000 ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Według uaktualnionego harmonogramu pierwszy blok elektrowni jądrowej na Pomorzu ma podać prąd do krajowego systemu elektroenergetycznego w 2036 r.

Uzyskanie zezwolenia na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w gminie Lubiatowo-Kopalino oraz rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w 2028 r. (PAP Biznes)

jz/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6257 0,61%
1 EUR 4,2767 -0,02%
1 GBP 4,9871 0,80%
100 JPY 2,6373 0,34%
1 USD 3,7771 -0,07%