Słaby wzrost PKB może skomplikować w EŚW plany konsolidacji fiskalnej - S&P
Utrzymujący się słaby wzrost PKB państw w regionie EŚW może skomplikować plany ich konsolidacji fiskalnej, zwłaszcza tam, gdzie już teraz widać słabe perspektywy fiskalne m.in. ze względu na hojne transfery i wydatki na obronność - oceniła w poniedziałkowym raporcie agencja S&P Global Ratings.
"Wzrost PKB w większości gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej spowolnił w pierwszej połowie 2025 r. ze względu na niepewność wpływającą na zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw, powolne wykorzystanie funduszy unijnych oraz utrzymującą się słabość niemieckiej gospodarki. Utrzymujący się słaby wzrost prawdopodobnie skomplikuje plany konsolidacji fiskalnej rządów krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które już teraz borykają się z jedną z najsłabszych perspektyw fiskalnych w regionie EMEA (ze względu na hojne transfery socjalne i zwiększone wydatki na obronność) oraz komplikacjami wynikającymi z cykli wyborczych i rozdrobnionego krajobrazu politycznego" - napisano w raporcie S&P.
"Większość ratingów państw Europy Środkowo-Wschodniej ma stabilne perspektywy, odzwierciedlając nasze oczekiwania dotyczące średnioterminowego wzrostu PKB, ograniczonego ryzyka dla bilansu płatniczego, stopniowej dezinflacji i ostrożnego luzowania polityki pieniężnej oraz umiarkowanego zadłużenia publicznego. Jednak globalny handel i niepewność geopolityczna pogarszają perspektywy dla państw Europy Środkowo-Wschodniej. Wyniki negocjacji handlowych między USA a UE pozostają niepewne, a intensywność konfliktu między Rosją a Ukrainą pozostaje wysoka" - dodano.
Z tabeli zamieszczonej w raporcie wynika, że S&P prognozuje dla Polski dynamikę PKB w 2025 r. na poziomie 3,3 proc., a w 2026 r. 3,1 proc., a saldo gg odpowiednio na -6,2 proc. PKB i -5,2 proc. PKB, przy długu sektora 60,2 proc. PKB oraz 63,7 proc. PKB.
Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. (PAP Biznes)
tus/ osz/