Średniookresowy plan zakłada poprawę pierwotnego wyniku strukturalnego o 0,82 proc. PKB rocznie
Średniookresowy plan zakłada poprawę pierwotnego wyniku strukturalnego o 0,82 proc. PKB rocznie - podano w przyjętym we wtorek przez rząd średniookresowym planie budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028.
j"Jednym z głównych tematów, trwającego od czerwca br. dialogu z Komisją, były rozbieżności co do skali i tempa konsolidacji. Ostatecznie zaprezentowany w Planie średni wysiłek fiskalny - poprawa pierwotnego wyniku strukturalnego o 0,82 proc. PKB rocznie - jest zgodny z rekomendowanym przez Komisję Europejską w trajektorii referencyjnej" - podano.
W dokumencie napisano, że w odróżnieniu od liniowej ścieżki konsolidacji zaproponowanej przez KE, Plan zakłada skorzystanie z przewidzianej w przepisach UE możliwości nierównomiernego rozłożenia redukcji deficytu w okresie objętym Planem.
W efekcie w przyszłym roku przewiduje się – spójnie z projektem ustawy budżetowej na 2025 r. – ograniczenie pierwotnego deficytu strukturalnego o 0,25 proc. PKB, oznacza następnie odpowiednio
większy wysiłek w kolejnych 3 latach Planu (średnio nieznacznie powyżej 1 proc. PKB w latach 2026-2028). Skala wymaganego dostosowania będzie podobna do średniego wysiłku zrealizowanego
przez Polskę w poprzednich EDP.
W załączeniu dokument przyjęty przez rząd. (PAP Biznes)
map/