Struktura CPI w X wpisuje się w nieco bardziej łagodną retorykę RPP - Millennium (opinia)
Struktura danych CPI za październik, zwłaszcza o inflacji cen usług, jest dobra dla Rady Polityki Pieniężnej i wpisuje się w jej nieco bardziej łagodną retorykę, zaprezentowaną na listopadowym posiedzeniu - oceniają ekonomiści Banku Millennium.
"Naszym zdaniem, struktura danych za październik, zwłaszcza o inflacji cen usług, jest dobra dla Rady Polityki Pieniężnej i wpisuje się w jej nieco bardziej łagodną retorykę zaprezentowaną na listopadowym posiedzeniu. Stopy procentowe NBP nie ulegną zmianie co najmniej do marca przyszłego roku, gdyż do tego czasu inflacja CPI będzie podwyższona i najpewniej nie znajdzie się w trendzie spadkowym. Potem wskaźnik CPI powinien się stopniowo obniżać, otwierając powoli drzwi do cięć stóp procentowych" - napisano w komentarzu Millennium.
"Tym bardziej, że ożywienie gospodarcze w Polsce w nadchodzących kwartałach powinno być nieco wolniejsze od wcześniejszych oczekiwań, z powodu widocznej zwiększonej skłonności do oszczędzania polskich gospodarstw domowych oraz psujących się perspektyw dla Niemiec, największego odbiorcy krajowego eksportu. Naszym zdaniem, obawy o realizację celu inflacyjnego stają się w Radzie coraz mniejsze, a członkowie większą wagę przywiązują perspektywom wzrostu gospodarczego" - dodano.
Inflacja w usługach wyniosła w październiku 6,7 proc. rdr wobec 6,8 proc. miesiąc wcześniej, a mdm 0,1 proc. i była najniższa jeśli chodzi o październik od 2020 r.
"Warto przy tym odnotować, że inflacja cen w grupie restauracje i hotele wyniosła 0,1 proc. mdm i była najwolniejsza od marca 2021 r. (...) Według naszych szacunków inflacja cen towarów „bazowych” wyniosła w październiku ok. 0,6 proc. mdm wobec 0,2 proc. mdm we wrześniu. Również i w tym wypadku jest do najwolniejszy wzrost odnotowany w październiku od 2020 r. Naszym zdaniem, dane te pokazują, że gospodarka wywiera presję na dezinflację, aczkolwiek postępuje ona powoli" - wskazano w raporcie.
W takich warunkach z inflacją w trendzie spadkowym RPP powinna, w ocenie Millennium, w przyszłym roku wznowić cykl obniżek stóp procentowych, aczkolwiek przestrzeń do cięć może być ograniczona m.in. z powodu nadal solidnego wzrostu płac, niskiego bezrobocia, luźnej polityki fiskalnej.
Ekonomiści Millennium spodziewają się, że stopa referencyjna na koniec 2025 r. osiągnie poziom 4,50-4,75 proc. wobec 5,75 proc. obecnie.
GUS potwierdził październikową dynamikę inflacji na poziomie 5,0 proc. rdr i 0,3 proc. mdm. (PAP Biznes)
tus/ asa/