Sygnały z polskiego sektora przemysłowego wciąż pesymistyczne - Rybacki, PIE (opinia)

Sygnały z polskiego sektora przemysłowego wciąż są pesymistyczne - ocenia kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Jakub Rybacki, komentując najnowsze dane o PMI z polskiego przemysłu. W styczniu prawdopodobny jest spadek produkcji przemysłowej o około 1 proc. rdr.


"Sygnały z sektora przemysłowego wciąż są pesymistyczne. Badanie koniunktury GUS wskazuje, że wszystkie komponenty diagnostyczne, tj. oceny sytuacji gospodarczej, produkcji, zamówień i finansów, są niższe o 8-10 pkt. niż przeciętnie. Nieco lepiej kształtują się komponenty związane z prognozami na kolejne miesiące – tutaj poziomy są niższe o 3-4 pkt. Taki obraz sugeruje, że wyraźniejszą poprawę aktywności dostrzeżemy w połowie roku" - ocenia Rybacki.

"Również bieżące wyniki przemysłu zaskakują negatywnie. W styczniu prawdopodobnie dalej zobaczymy spadek produkcji przemysłowej o około 1 proc. rdr. Dane o zamówieniach sugerują stagnacje – w grudniu mieliśmy wprawdzie jednorazowy wzrost o 52,8 proc., ale racjonalnie ciężko oczekiwać kontynuacji. Równocześnie trend w zamówieniach eksportowych jest wciąż spadkowy" - dodaje.

Firma S&P Global podała w poniedziałek, że wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w styczniu wyniósł 48,8 pkt. wobec 48,2 pkt. w grudniu. (PAP Biznes)

pat/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4549 0,11%
1 EUR 4,2018 -0,32%
1 GBP 5,0404 0,29%
100 JPY 2,6224 0,28%
1 USD 4,0576 0,45%