Szefowa KE za propozycją Polski o wyłączeniu wydatków na obronność z oceny deficytu i długu - Karbownik
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poparła propozycję Polski dotyczącą wyłączenia wydatków na obronność z oceny deficytu i długu – przekazał PAP wiceminister finansów, Paweł Karbownik. Polska chce porozumienia w tej sprawie w czasie swojej prezydencji w UE - dodał.
W piątek von der Leyen zapowiedziała, że zaproponuje tzw. klauzulę ucieczki, która pozwala na poluzowanie zasad nakazujących państwom UE utrzymywać deficyt budżetowy na poziomie poniżej 3 proc. PKB. Taka klauzula uruchomiona została m.in. w trakcie pandemii Covid-19. Odstępstwo pozwoli, by państwa wydawały na obronność bez konieczności cięć budżetowych w innych obszarach.
Karbownik powiedział PAP, że polska prezydencja w Radzie UE już wcześniej przedstawiła propozycję, która miałaby na celu wyłączenie wydatków wynikających z inwestycji w obronność z oceny deficytu i długu.
„Zarówno jeśli chodzi o sprzęt, ale też jeśli chodzi o nowych żołnierzy na przykład, którzy mieliby obsługiwać ten sprzęt, czy budowę na przykład fabryk amunicji. To jest propozycja prezydencji polskiej, którą minister (finansów) Andrzej Domański złożył w styczniu, i o której rozmawialiśmy wiele miesięcy z Komisją Europejską i z państwami członkowskimi” – zaznaczył Karbownik.
Dodał, że rozumie wypowiedzi von der Leyen jako poparcie dla polskiej propozycji.
„Bardzo się cieszę, że właśnie pani przewodnicząca ją wsparła” – podkreślił.
Zdaniem Karbownika grunt, który Polska „urabiała” przez wiele miesięcy, zaczyna przynosić skutki, bo w podobnym duchu wypowiadają się też prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Podkreślił jednocześnie, że w kolejnym kroku trzeba odbyć dyskusję szefów resortów finansów państw UE o tym, jak wprowadzić te zmiany. Dodał przy tym, że koncepcja von der Leyen różni się od polskiego podejścia, co będzie wymagało jeszcze dyskusji w UE.
„Chcielibyśmy (…) przeprowadzić to w sposób bardziej skodyfikowany, a Komisja Europejska raczej w sposób bardziej dyskrecjonalny, który dałby jej większy mandat. (…) My wolimy mieć to zapisane, czyli stworzyć taki kodeks. On jest właśnie teraz tworzony” - wyjaśnił Karbownik dodając, że polska propozycja musiałaby zostać poparta przez państwa członkowskie w ramach Rady.
Pierwsze rozmowy na ten temat zaplanowane są w najbliższą środę. Wiceminister dodał, że Polska chciałaby w tej sprawie porozumienia w trakcie swej prezydencji, najpóźniej w czerwcu.
W ubiegłym tygodniu szef Pentagonu Pete Hegseth przypomniał w Brukseli pomysł prezydenta USA Donalda Trumpa, by zwiększyć próg wydatków na obronność w NATO do 5 proc. PKB.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ ap/ mhr/ asa/